Uluslararası İlahiyat Programı Sınavı Başladı

1018 0

Almanya‘dan Uluslararası İlahiyat Programı’na (UİP) müracaat eden öğrencilerin sınavları başladı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Köln Genel Merkezi’nde yapılan sınavın ilk gününe 36 öğrenci katıldı. Almanya genelinde iki hafta boyunca yapılacak olan sınavlara toplam 158 öğrenci katılacak.

Komisyon üyeleri Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurtdışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Abdullah Gümüşsoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Öge ve Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı Suat Okuyan’dan oluştu.

Uluslararası İlahiyat Programı hakkında bilgi veren komisyon başkanı Abdullah Gümüşsoy, 2006 yılında başlayan Uluslararası İlahiyat Programı (UİP), Türkiye’de 4 il ve 6 fakültede devam ettiğini belirtti. Gümüşsoy sözlerine şöyle devam etti: „577 öğrencinin eğitim gördüğü programdan 466 öğrenci mezun olmuştur. Bu mezurların ağırlığı Almanya olmak üzere 83’ü istihdam edilmiş ve yıl sonuna kadar bu sayı yüzü bulacak.“

Sınava giren öğrencilere Kur’an-ı Kerim‘i yüzünden ve ezbere okuma, ibadet, fıkıh, siyer, ahlak ve genel kültür konularında sorular soruldu. Sınav sonuçları yapılan değerlendirmeler sonrasında www.diyanetvakfi.org.tr adresinden yayınlanacak olup, sınava katılan öğrenciler aday numarası ile sonuçları öğrenebileceklerdir.

 

Ercüment.Aydın / Köln

Related Post

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Posted by - 16. Juli 2018 0
İSKENDER GÜNGÖR Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain darbe girişiminin ikinci yılı nedeniyle „15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü“ anma…