Heilbronn Belediye Meclisi’nden şehirde yapılacak görkemli cami projesine onay

82 0

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Heilbronn şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’nin projesi Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

Yaklaşık 10 yıl önce yapılması planlanan DİTİB Merkez Camii’nin yapım onayı, Heilbronn Belediye Meclisi oturumunda oy çokluğu ile kabul edildi.

İki yıl önce projenin yapımına onay vermeyip projenin yapım iznini geri çeken Heilbronn Belediyesi meclisi 27.04.2023 tarihinde “Merkez Camii Projesi”nin yapımına büyük bir çoğunlukla evet oyu verdi.

Heilbronn şehrine görkemli cami projesi

Heilbronn şehrine görkemli cami projenin çok yakışacağını dile getiren DİTİB Genel Başkan Yardımcısı ve Heilbronn DİTİB Merkez Camii Dernek Başkanı Erdinç Altuntaş, “Heilbronn’da umutla beklediğimiz, biz Heilbronn’lu Müslüman toplumunun büyük bir heyecanla beklediği DİTİB Merkez Camii Projesi yapım onayı bugün büyük bir çoğunlukla onaylandı” dedi.

Heilbronn’lu Müslüman toplumuna böylesi güzel projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Altuntaş, “Cami projemize verilen onayın heyecanını ve sevincini yaşıyorum. DİTİB camiası olarak büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bizler 36 yıldır şu anki bulunduğumuz binamızdayız. Bizler bu toplumun ve Heilbronn’un birer parçalarıyız. Birinci nesil büyüklerimiz şu anki yaşadığımız ülke olan Almanya’nın kalkınması için 60 yıl önce buraya geldiler. Ülkenin kalkınmasında çok büyük katkı sarfettiler. Şimdiki nesiller ise Almanya’da doğup burada büyüdüler, Alman vatandaşı ve Müslüman olarak bu toplumun içinde hayatlarını topluma faydalı bir şekilde sürdürmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Heilbronn’a yakışır güzel bir eser yapacağız

İnşa edilecek olan DİTİB Merkez Camii’nin hem biz Heilbronn’lu Müslüman toplumu için, hem de gelecek nesillerimiz için çok büyük önem arz ettiğine vurgu yapan Altuntaş, “Böylesine güzel ve anlamlı projenin Heilbronn şehrimize çok yakışacağına inanıyorum. Şehrimizin Büyükşehir Belediye Başkanı Harry Mergel ve İnşaat Mühendisi Andreas Ringle bu süreci yakından takip edip çok güzel bir şekilde yönettiler. Belediye meclisi üyelerimizle yaptığımız toplantıda binamızın genel görünümü bozulmayıp bazı değişiklerin yapılmasına, bunlardan birinin ise binamızın zemin katının ana yoldan 9 metre geriye çekilmesine ve üst katların 3 metre ana yol tarafına doğru yeniden uzaması gibi bazı değişiklikler yapılması kararına vardık. Gerekçe olarak ise camimizden çıktığımızda veya şenliklerimizde caminizin önünde kullanıma açık alan olması gösterilmiştir. Arazi ihtiyacımız vardı, yakın zaman önce camimizin yanında binayı da satın alarak camimizin arazisine katıp alanımızı genişlettik. Ben inanıyorum ki bizler el birliği ile belediyemiz ve meclis üyelerimizle iyi ilişkilerle Heilbronn’umuza yakışır güzel bir eser yapacağız. Projemiz Haziran ayına kadar, mutabık kaldığımız değişikliklerin yapılmasından sonra her yeni yapıda olduğu gibi kanun gereği halk için 40 günlük kamusal yoruma açılacak. 40 gün sonrasında yaklaşık Eylül ayı gibi yasal olarak resmiyete kavuşturulup camimizin yapımı için somut çalışmalara başlanacaktır” diye konuştu.

Altuntaş konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu süreç içerisinde yanımızda olan öncelikle kendi aileme, yönetimimize, cemaatimize, diğer teşkilatlarımıza, Müslüman toplumumuza belediye tarafından güzel bir şekilde yönetilen süreçten dolayı da başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Harry Mergele, İnşaat Mühendisi Andreas Ringle’ye ve belediye meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum.”  

Ercüment Aydın / Köln

Related Post