Hamburg ve Heilbronn kentlerinde depremzedeler için dua edildi

100 0

Almanya’nın Hamburg ve Heilbronn kentlerinde düzenlenen anma programı ile Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinden etkilenenler için dua edildi.

Anma ve dua etkinlikleri düzenlendi

Almanya’nın Hamburg kenti belediye sarayı önünde ve Baden-Württemberg eyaletinin Heilbronn kenti şehir meydanında Türkiye’deki deprem felaketinden etkilenenler için anma ve dua etkinliği düzenlendi.

Anma ve dua etkinliklerine, Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, Hamburg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Osman Dikeç, DİTİB Genel Merkez yönetim kurulu üyesi ve Baden-Würtemberg DİTİB Üst Kurul Başkanı Erdinç Altuntaş, DİTİB Nord Eyalet Birilği Başkanı Mehmet Gök, bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcileri, cami din görevlileri, kilise papazları ile çok sayıda Türk ve Alman hayırseverler katıldı.

DİTİB Nord Eyalet Birilği, IGMG Hamburg, Schura, Suriye Cemaatinin ortaklaşa düzenlediği Hamburg etkinliği, okunan selanın ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara’nın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Hamburg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Osman Dikeç, deprem felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren yaraları sarmak amacıyla ayni ve nakdi yardımlarını esirgemeyen hayırseverlere, sivil toplum kuruluşlarına, Alman kuruluşlarına ve bilhassa Türkiye’ye gönüllü olarak giden Alman arama-kurtarma ekibine teşekkür etti.

Tüm insanlığın yanındayız

Sivil toplum kuruluşlarıyla, uluslararası yardım kuruluşlarıyla tüm imkanlarıyla deprem bölgesine bir an önce ulaşmak ve çalışmalara başlamak için canla, başla mücadele edildiğini belirten Dikeç, yaralar sarılıncaya kadar kardeşlerinin yanlarında olacaklarını söyledi. Deprem felaketinde vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifa dileklerini ileten Dikeç, “Dünyanın neresinde olur ise olsun, dini, ırkı, mezhep ve meşrebine bakılmaksızın acı gününde tüm insanlığın yanındayız. Böyle bir günde de Türkiye’mizi asla yalnız bırakmayacağız. Ayrıca Hanau’daki faciada hayatını kaybedenleri de rahmetle anıyoruz.” dedi. Dikeç, anma programı organizesinde kendilerine yardımcı olan Hamburg belediyesine ve yerel yöneticilere teşekkür etti.

Heilbronn kenti Kiliansplatz Meydanı’nda depremde vefat edenler için düzenlenen anma programı, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Sela ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Kilise Papazı Devid Terino, “Türkiye ve Suriye’deki depremde çok sayıda çocuklar ve aileleri uykuda öldü. Hepiniz huzur içinde uyuyun dualarımız sizlerle” diyerek dua etti.

Birlik ve dayanışma içerisindeyiz

Türkiye’de yaşanan deprem felaketlerinin ardından tüm sivil toplum örgütlerinin yardım için seferber olduklarını belirten Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak, din, dil, ırk ve renk gözetmeksizin birlik ve dayanışma içinde olduklarını söyledi. Koçak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Vatandaşlarımızın şehir meydanında düzenledikleri yardım kampanyasında yine çok duygulandık. Her gün elbirliğiyle çalışan hanımlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bir haftadır satış yapıyorlar ve burada elde ettikleri yardımları ülkemize gönderiyorlar. Burada toplanıp birlikte dua eden hem vatandaşlarımızdan ve birçok farklı milletten Heilbronn’da yaşayanlara teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu birliktelik ve beraberlikle inşallah zor süreçlerinde üstesinden geleceğiz. Heilbronn’a teşekkür ediyorum” dedi.

Heilbronn şehrinin merkezine 1 hafta boyunca kurulan yardım çadırında satışlardan ve bağışlardan toplanan 78 bin 577 Euro nakit yardım depremzedelere gönderildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Köln’de Mevlid Kandili coşkusu

Posted by - 26. September 2023 0
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi “Mevlid Kandili” dolayısıyla Köln DİTİB Merkez Camii’nde Mevlid-i Nebi özel programı…