Gütersloh’ta “DİTİB Erdemli Gençlik Buluşması”

536 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Münster Eyalet Gençlik Kolu “Erdemli Gençlik Buluşması” adı altında ikincisini düzenledikleri programla gençler bir araya geldi.

Münster DİTİB Eyalet Gençlik Kolları’nın organize ettiği “DİTİB Erdemli Gençlik Buluşması”na; Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen, Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, Eyalet Birliği Başkanı Durmuş Aksoy, Hannover Eyalet Koordinatörü Sami Sipahi, DİTİB dernekleri din görevlileri, başkan ve yöneticilerinin yanı sıra binlerce genç katıldı.

Gütersloch Stadthalle’de gerçekleştirilen program DİTİB Genel Merkez Gençlik Koordinatör Yardımcısı Gökhan Uygun’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. “Hz. Peygamber ve Gençlik“ konulu sinevizyonun ardından programa öncülük yapan NRW Eyalet Gençlik ve NRW Münster Bölge Gençlik Kolları Başkanı Geylani Uğur ve Eyalet Birliği Başkanı Durmuş Aksoy ve Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ettiler.

Programda Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen “Hz. Peygamber ve Gençlik” konulu konferans verdi. Toplumlar için en büyük zenginliğin ve imkanın gençlik olduğuna işaret eden Türkmen, “Toplumları geleceğe taşıyacak heyecan, ancak gençlerde ve gençlik döneminde vardır” dedi.

Türkmen, “Hayatımızın her evresi ve dönemi ayrı bir kıymete ve değere haiz, ama hiç şüphesiz ki insanlık için en özel ve kıymetli dönem gençlik dönemi. Dünyanın da ahretin de kazanıldığı, kazanılabileceği önemli bir dönem insan için gençlik dönemidir. Peygamberimiz gençlere güvenmiş ve onları önemli görevlere getirmiştir. Gençken ibadet etmek, kaim olmak iyilikte ve güzellikte başlı başına bir değerdir. Biz de O’nun hayatını kendimize örnek alarak, O’nun gibi sözüne güvenilir ve emin kişiler olmamız gerekiyor” diye konuştu.

“DİTİB Erdemli Gençlik Buluşması” çerçevesinde; TV programcısı Bekir Develi’nin tek kişilik “Hasbihal Gençlik Sohbetleri” programı ve kum sanatçısı Veysel Çelikdemir’in gerçekleştirdiği kum sanatı gösterisi büyük beğeni topladı. Programın finalinde tasavvuf müziğinin güçlü yorumcusu Fatih Koca’nın tasavvuf dinletisiyle duygusal anlar yaşandı.

Ercüment Aydın / Gütersloh

Related Post

DİTİB’de ilk mukabele okundu

Posted by - 4. Mai 2019 0
11 ayın Sultanı Ramazan ayının gelmesiyle Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde mukabeleler başladı. Ramazan öncesi Köln…