‚Batı’da sperm sayısı hızla azalıyor, çare Ortadoğu’da‘

388 0

New York Times yazarı Marcia Inhorn ABD, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da erkek spermlerinin hızla azaldığını, daha önce benzer bir sperm krizi yaşayan Ortadoğu’nun bu konuda Batı’ya yardımcı olabileceğini yazdı.

Temmuz ayında bir bilim dergisinde yayımlanan rapor batılı ülkelerde erkek sperminin son 38 yılda yüzde 50 oranında düştüğüne dikkat çekmişti.

Spermlerin azalmasında çevre ya da yaşam tarzının etkili olmuş olabileceğini belirten New York Times yazarı, “Sonuç olarak bu kısırlık yeni bir sosyal krize neden olabilir ve bunun da hem kadın hem de erkek için olumsuz etkileri olacaktır. Bu kötü haber. İyi haber ise daha önce başka ülkeler de benzer krizleri yaşadı. Örneğin Ortadoğu bu konuda yardımcı olabilir.” dedi.

Son 30 yıldır Ortadoğu’da ‘erkek kısırlığını’ araştırdığını belirten yazar Inhorn, Ortadoğu’da sperm bozukluğunun ailelerde sıkça görüldüğünü bunun başlıca sebebinin de sigara içme, hava kirliliği ve savaşların getirdiği stres olduğunu belirtiyor. Tüm bu olumsuz etkilere rağmen Ortadoğu ülkelerinde kısırlığa karşı büyük ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekildi.

Mısır’a gittiği 1980’li yıllardan bu yana Ortadoğu ülkelerinde çok şeyin değiştiğini vurgulayan yazarın tespiti şöyle: “Tıbbi alanda ilerlemeler oldu, dini konuda daha fazla şeye cevaz verildi ve hükümetler de konuya daha çok eğildi. Ancak en büyük etki erkeklerin bu sorunu kabul ederek konuşmaya başlamasıyla tabu ortadan kalktı. Bunlar Batı’ya örnek olacak gelişmeler.”

Haber Euronews’den alınmıştır
http://tr.euronews.com/2017/10/22/batida-sperm-sayisi-hizla-azaliyor-care-ortadogu

Related Post

DİTİB yeni yönetimini seçti

Posted by - 26. Februar 2023 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 26 Şubat 2023 tarihinde düzenlediği 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni yönetim kurulunu…