Köln DİTİB Merkez Camii’nde ilk kez açıktan akşam ezanı okundu

543 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Köln Merkez Camii’nde ilk kez dışarıdan duyulacak şekilde açıktan akşam ezanı okundu.

Koronavirüsü salgını sebebiyle Müslümanlara moral olması amacıyla yerel makamların izniyle Merkez Camiii’nde okunan ezan, camiye gelemeyen, cemaatle namaz kılamayan ve ezan sesine hasret Müslüman cemaati de mutlu etti. Okunan akşam ezanını balkonlarından takip eden komşular ve yoldan geçen insanlar da ilgi ile takip etti.

Köln Merkez Camii İmam Hatibi Naci Şengün tarafından caminin cümle kapısı önünde okunan akşam ezanının ardından DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen bir açıklama yaptı.

Müslümanlar Almanya’nın parçasıdır, tartışmaları içerisinde camilerde ezanın açıktan okunmasının çok anlamlı olduğunu söyleyen Türkmen şöyle konuştu: “Koronovirüs salgını dünyanın her bölgesinde değişik siyasi sosyal ekonomik değişimlere sebep oldu. Bunlardan bir tanesi de toplumsal hoşgörü ve birlikte yaşama konusunda toplumun farklı kesimlerinde olumlu duyarlılıkda meydana getirdi. Bugün Almanya’nın 70-80 camide canlı bir şekilde açıktan ezan okunuyor. Yıllardır Müslümanların hasretini duyduğu, kendi kimliğini burada kabul ettirme anlamında, Müslümanlar Almanya’nın parçasıdır tartışmaları içerisinde yerini buldu. Bugün özel zamanlardan bir tanesini yaşamış olduk. İçinde bulunduğumuz Hristiyan toplum bugünlerde kendileri de çok özel günlerini yaşıyor. Paskalya tatilin arifesindeyiz. Perşembe gününden Pazar gününe kadar matem günlerini yaşayacaklar. O nedenle empati göstererek DİTİB olarak bu matem günleri dediğimiz insanların kendi matemini yaşamayı arzu ettiği bu günlerde bize Almanya’da gösterilmiş olan bu duyarlılığa karşılık vermek, Cuma ve Cumartesi günleri açıktan ezan okuma iznimiz olmasına rağmen, Hristiyanların matem günlerine bir empati olarak açıktan ezan okumayacağız. Ondan sonra sürecimiz devam edecek.”

Ramazan ayı geliyor camilerin kapalı, Müslümanların üzgün ve camilerin mahzun olduğunu ifade eden Türkmen, “Koronovirüs salgını ve sıkıntılı günleri geçtikten sonra arzumuz ve isteğimiz bu güzel toplumsal hoşgörü başlangıcının, birlikte yaşama kültürünün bundan sonraki süreçte de devam etmesidir. Bu vesileyle bütün yetkililere teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de aynı duyarlılığı beklediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Ezanın Müslümanlara büyük bir psikolojik destek olacağını söyleyen Türkmen sözlerine şöyle tamamladı: “Bu salgın hastalıkta bilim adamları da söylüyor, dinin ve ezanın bu süreçte Müslümanlara büyük bir psikolojik destek olacağını, camisine giremeyen, camisi boş kalan ve hüzünlü olan Müslüman kardeşlerimizin gönüllerinde ve manevi dünyalarında psikolojik destek olacağına inanıyorum.”


Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Korsanlar polise teslim oldu

Posted by - 23. Dezember 2016 0
İçinde 118 kişi bulunan Libya uçağı, kaçırılarak Malta’ya indirildi. Kaddafi sempatizanı olduğu açıklanan hava korsanları, uçağa bomba yerleştirdiklerini idda ederek…

Johnson & Johnson yüzde 66 etkili

Posted by - 2. März 2021 0
ABD sağlık otoritesi FDA başka bir korona aşısı ile bilgiler yayınladı. Diğer aşılara göre bazı avantajları olan Johnson & Johnson…

Secim Sonuclari

Posted by - 26. Juni 2018 0
YSK’nın açıkladığı kesin olmayan seçim sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52.59’luk oy oranına ulaştı. Diğer adaylar, İnce yüzde 30.64, Akşener…