Alman Bakan Lucha’dan „Açık Cami Günü“ ziyareti

604 0

Baden Württemberg Eyaleti Sosyal ve Uyum Bakanı Manfred Lucha, Açık Cami Günü kapsamında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Bad Saulgau Eyüp Sultan Camii tarafından düzenlenen  programa katıldı.

İki Almanya’nın birleşmesi günü olan 3 Ekim tarihinde Almanya geneli DİTİB camilerinde düzenlenecek Açık Cami Günü programları öncesinde camiyi ziyaret eden Bakan Lucha, cami yöneticileri ve cemaatle bir araya geldi.

Bad Saulgau Eyüp Sultan Camii Dernek Başkanı Murat Öztürk selamlama konuşmasının ardından Baden Württemberg Eyalet Koordinatörü Ali İpek, Baden Württemberg Eyalet Sosyal ve Uyum Bakanı Manfred Lucha’nın DİTİB Eyüp Sultan Camii’ne yapmış oldukları ziyaretten ötürü teşekkür etti. İpek ayrıca, son yıllarda Müslümanlara karşı olumsuz gelişmeler, İslam düşmanlığı ve artan cami saldırıları konusunda tutumları ve desteklerinden ötürü Bakan Lucha’ya şükranlarını ifade etti. Yoğun mesailerine rağmen bir öncesi gerçekleştirdikleri cami ziyaretlerinin Bad Saulgau’da yaşayan Müslümanları mutlu ettiğini belirten İpek, günün anısına Bakan Lucha’ya Almanca Kur’an-ı Kerim meaili hediye etti.

Baden Württemberg Eyaleti Sosyal ve Uyum Bakanı Manfred Lucha da, Açık Cami Günlerinde topluma İslam’ın ve caminin hem tarihi hem teolojik olarak anlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Bad Saulgau Eyüp Sultan Camii Derneği’nin yöneticileri ve cemaati ile buluşmaya vesile olan DİTİB temsilcisi Ali İpek’e teşekkür eden Bakan Lucha, İpek’in yıllardır bakanlığımız altında yürütülen yuvarlak masanın üyesi ve Stuttgart Dinler Komisyonu Başkanı olarak güzel çalışmalar yaptığını söyledi.

Bad Saulgau Eyüp Sultan Camii Derneği’ne davet edilmekten ve burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Lucha, gösterilen misafirperverlikten ötürü dernek yöneticilerine teşekkür etti. Bad Saulgau’da yaşayan Müslüman cemaatin içine kapanık olmadığına vurgu yapan Bakan Lucha, “Sizler savaş sonrası Almanya’nın tekrar kurulmasında büyük emekleriniz vardır, büyük gayretleriniz vardır. Bu emek ve gayretler asla küçümsenemez. Bunlar biliniyor ve bende biliyorum. Burada her zaman dinler arası işbirliği olmuştur ve olmaya da devam edecektir” dedi.

Cami cemaati ile bir süre sohbet eden Bakan Lucha ardından camiyi gezdi.

Camiye yapılan ziyarette ayrıca Bad Saulgau Belediye Başkanını temsilen Helga Brey (SPD), Wolfgang Lohmüller (Yeşiler), Bad Saulgau Eyüp Sultan Camii dernek yöneticileri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile cami cemaati katıldı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Johnson & Johnson yüzde 66 etkili

Posted by - 2. März 2021 0
ABD sağlık otoritesi FDA başka bir korona aşısı ile bilgiler yayınladı. Diğer aşılara göre bazı avantajları olan Johnson & Johnson…

DİTİB’de Kadir Gecesi coşkusu

Posted by - 1. Juni 2019 0
Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği, „bin aydan hayırlı“ olarak kabul edilen Kadir Gecesi…