Eyalet Başbakanı Armin Laschet başbakanlık binasında iftar yemeği verdi

482 0

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Ramazan ayı dolayısıyla, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet (KRV) Başbakanı Armin Laschet başbakanlık binasında bir iftar yemeği verdi.
KRV Eyalet Başbakanı Armin Laschet davetlileri selamlayarak başladığı konuşmasında “Müslümanlar bizim toplumumuzun bir parçasıdır. Bu sebeble müslüman ve müslüman olmayanlar bir araya geldik. Bu tür zamanlarda ortak payda da buluşuyoruz. Bir masanın etrafında buluşup sohbet etmemize vesile olan bu süreç aynı zamanda önyargıların ortadan kaldırılmasına vesile oluyor.“ şeklinde konuştu.

Son aylarda korkunç terör eylemlerinin gerçekleştirildiğini söyleyen Laschet, “Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde Müslümanlara, Sri Kanka’da Hristiyanlara yönelik saldırılar oldu. Dünyanın farklı ülkelerinde dini vecibelerini yerine getiren insanlara ve mabetlerine yönelik saldırılar oldu. Bu saldırıların tümüne insanlar hep birlikte yas tuttu ve üzüldü. Almanya’da yaşayan insanlar ‚bize yönelikte saldırılar olur mu?‘ diye endişelendi. Devlet olarak yetkililer olarak bu tür saldırılara karşı herkesi korumak zorundayız.“ dedi.

Müslüman karşıtı saldırılardan bahseden Laschet, “Geçtiğimiz yıl 350 antisemitizm motifli saldırı ve 156 müslüman karşıtı saldırı gerçekleşti. En korkunç saldırılardan bir tanesi 1993’de Solingen’de Genç ailesinin evine yapılan saldırıdır.“ dedi. Solingen’deki anma törenlerinin bir gün öncesi „Mevlüde Genç Ödülü“ vereceklerini söyleyen Laschet, ödülü vermelerinde belirleyici sebebin, o günden bu güne kadar Mevlüde Genç’in sergilediği tutum, vermiş olduğu birlik ve beraberlik mesajları olduğunu söyledi.

Din dersi konusunda yeni bir kanun taslağı üzerinde çalışıldığını söyleyen Laschet,“Bu yıl meclis olarak İslam din dersi konusu bizi meşgul edecek. Yeni bir kanun taslağı üzerinde çalışıyoruz. Biz anayasal olarak doğru olanı yapmaya çalışacağız, çetrefilli ve zor bir konu. Bu konu kendi dinlerini öğrenmek isteyen 400 bin Müslüman öğrenciyi ilgilendiriyor.“ şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mouhanad Khochide’nin okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ve ezanla birlikte oruçlar açıldı.

Related Post