DİTİB’de “Mantıku’t Tayr“ Minyatür Sergisi Açıldı

592 0

DİTİB’de “Mantıku’t Tayr“ Minyatür Sergisi Açıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) organizesinde açılışı gerçekleştirilen „Kitap ve Kültür Fuarı“ kapsamında, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) uhtesinde hizmet veren Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM), “Mantıku’t Tayr” minyatür sergisi açıldı.

DİTİB Sergi Salonu’nda minyatür sanatçısı Özcan Özcan’ın öncülüğünde 15 sanatçı tarafından hazırlanan ve 50 özgün minyatürden oluşan “Mantıku’t Tayr (Kuşların Sesi)“ minyatür sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

Açılışa DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) İstanbul Şube Müdürü Ayşe Nur Kapusuz, sanat eğitmenleri Ömer Faruk Dere, Handan Nisrin Şahin, Hacer Sönmez, Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) Başkanı Ali Özdemir’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşma yapan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, bir milletin bir  medeniyetin alt başlıklarından birisinin sanat ve mimari olduğunu söyledi. Minyatürün bizim kadim tarihimizin önemli sanat değerlerinden birisi olduğunu ifade eden Türkmen, „Avrupa’da yaşayan Müslümanlar olarak kendi kültürümüzü, kendi medeniyet havzamızdaki eserleri Almanya‘da görmek bizlere mutluluk verdi. Sanatçılarımıza teşekkür ediyorum ve tebrik ediyorum“ dedi.

Dili evrensel olan sanatın farklı kültürlerin birbirini tanıması ve anlamasına verdiği katkının çok önemli olduğuna vurgu yapan KAGEM İstanbul Şube Müdürü Ayşe Nur Kapusuz, “Minyatür proje grubumuzun ‘Kuşların Şarkısı ve Süleymanname’ minyatür koleksiyonlarına ait eserlerden oluşan karma sergimizi Köln DİTİB Merkez’de açmak, sanatımızı ve kültürel zenginliğimizi tanıtmak adına bizlere imkan sunan DİTİB’e teşekkür ediyoruz. Fuar boyunca standlarımıza gelerek hat, tezhip, minyatür, katı‘ ebru sanatlarımızın nasıl yapıldığını yakından gören, izleyen, hatta bizzat deneyimleyen ziyaretçilerle buluşmak, Kagem’in faaliyetlerini tanıtmak, hem sanat hem de kültürümüzü tanıtmak adına bizleri çok mutlu etti. Sergimizin de bu sanatların örneklerini yakından görüp incelemelerine ve tanımalarına vesile olacağını ümid ediyorum” dedi.

Sergide yer alan resimlerde Mantıku’t-Tayr’daki hikayelerde yer alan kuşların, vuslata ermek için gerçekleştirdiği tasavvufi yolculuğun işlendiği sergi, 2 Haziran‘a kadar ziyaret edilebilecek.


Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Yerel yetkililer DİTİB camisini ziyaret etti

Posted by - 21. Oktober 2018 0
Garmisch-Partenkirchen yerel yetkilileri Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mimar Sinan Camii’ni ziyaret ederek, daha fazla işbirliği kurmak istediklerini…

Ev havaya uçtu 1 ölü 4 yaralı

Posted by - 23. April 2020 0
Almanya’nın Köln kentinde akli dengesi yerinde olmayan 79 yaşındaki Almanın oturduğu evi havaya uçurduğundan şüpheleniliyor. Bugün saat 14’de gerçekleşen patlamayla…

Almanlardan çifte standart

Posted by - 27. Mai 2018 0
“Oylar HDP’ye” başlığı altında Almanya’nın Köln kentinde bir ara gelen HDP’liler yaklaşık bin 500 kişinin katılımıyla seçim mitingi yaptı. Mitinge…