Bad Bentheim DİTİB’den örnek davranış

451 0

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Bad Bentheim şehrinde bulunan Katolik St. Johannes Kreşi ve Çocuk Yuvası’nın yer sıkıntısını Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) Bad Bentheim Camii giderdi.
Bad Bentheim Kamu Düzeni Dairesi Başkanı Heinz-Gerd Bökenfeld kreş yetkililerinden mevcut eğitim yılı için 35-40 çocuğun yer sorunu çekeceğini öğrendikten sonra kreşe komşu olan ve eski bir okul alanının üzerinde bulunan Bad Bentheim DİTİB Camii yetkililerine başvurdu. Burada gençlik çalışmaları için düşünülen ve yeni restore edilen bir konteyneri kullanmanın mümkün olup olamadığını soran belediye yetkilileri DİTİB’den olumlu cevap almanın mutluluğunu yaşadı.
Bad Bentheim DİTİB Camii Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Gümüşkuşak, 85 metrekarelik bir alanda bulunan konteyneri belediyeye bir yıllığına tahsis ettiklerini ve bu jestin belediye, kiliseler, kreş ve Bad Bentheim toplumu tarafından örnek bir davranış olarak kaydedildiğini söyledi.
Bad Bentheim DİTİB yönetiminden Hasan Topal Alman yetkililerle yaptığı konuşmada “İslam’da komşuluk hakkı büyük önem arz etmektedir. Müslüman komşusu ile iyi geçinendir. Peygamber Efendimiz (sav) bile bizlere `Komşusu aç yatarken, tok olan bizden değildir‘, diye vasiyette bulunmuştur. Ayrıca komşuluğun Türk kültüründe de ayrı bir yeri vardır ve bu örneğin `Komşu komşunun külüne muhtaçtır‘ atasözünde de dile getirilmektedir”, diye konuştu.
Bad Bentheim St. Johannes Katolik Kilisesi yönetiminden Martin Hofschröer ve papaz Hubertus Gellenbeck DİTİB’e bu örnek davranışından dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu. Ayrıca Bad Bentheim Belediye Başkanı Volker Pannen de DİTİB derneğini tebrik etti.

Ercüment Aydın / Bad Bentheim

Related Post