DİTİB’de bayram namazı sosyal mesafe kuralları gözetilerek kılındı

599 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)’ne bağlı camilerde Kurban Bayramı namazı, hijyen ve sosyal mesafe kuralları gözetilerek kılındı.

Sabahın erken saatlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’ne akın eden Müslümanlar ile kurban bayram namazı eda edildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralları gözetilerek, maske takma ve seccade getirme kuralları çerçevesinde bayram namazı kılındı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında namaz öncesi cemaatin irtibat bilgileri kayıt altına alındı ve girişte eller dezenfekte edildikten sonra maske ve seccadelerle camiye girildi. Sosyal mesafe kuralı ve cemaat yoğunluğu sebebiyle bayram namazı iki kez kılındı.

Gerçek bayram sevindiğin kadar değil, sevindirdiğin kadardır

Kurban Bayramı vaazını DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen yaptı.  Bayramların öneminden bahseden Türkmen, “Bayram sevinç ve mutluluk demektir; dertlerin ve sıkıntıların en asgariye inmesi ve bu sevincin olabildiğince fazla insan tarafından yaşanması demektir. Birileri bu sevinci doyasıya yaşarken birileri de acı ve sıkıntı içindeyse bu durumda gerçek bir bayramdan söz edemeyiz. Gerçek bayram sevindiğin kadar değil, sevindirdiğin kadardır” dedi.

Dinen, maddi şartları elverişli olanlar için kurban ibadetinin yerine getirilmesi, dünyanın her yerinde Müslümanlığın bir işareti, bir ifadesi olduğunu söyleyen Türkmen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurban yakınlaşmak, yakın olmak ve sürekli huzurda olmak demektir. Kişi kurban keserek kendine ve fıtratına yakınlaşır, diğer varlıklara yakınlaşır ve en önemlisi Rabbine yakınlaşır. Bayram sevinç ve mutluluk demektir; dertlerin ve sıkıntıların en asgariye inmesi ve bu sevincin olabildiğince fazla insan tarafından yaşanması demektir. Birileri bu sevinci doyasıya yaşarken birileri de acı ve sıkıntı içindeyse bu durumda gerçek bir bayramdan söz edemeyiz. Gerçek bayram sevindiğin kadar değil, sevindirdiğin kadardır. Bu ilkeden yola çıkarak bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da DİTİB olarak Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu gerçekleştirdik. Allah için kestiğimiz kurbanlarımızı amacına uygun olarak paylaşarak dünyanın dört bir yanındaki fakir ve muhtaç kardeşlerimize bir nebze de olsa sevinç ve mutluluk yaşatmanın gayreti içerisindeyiz. Kurban kampanyamıza yüksek teveccüh gösterdiniz, fakir ve muhtaçların sevincine katkıda bulundunuz. Rabbimiz dualarımızı kabul, niyetlerimizi makbul eylesin. Bu vesileyle tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı tebrik eder, yaşadığımız ülkeye ve tüm dünyamıza barış, huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini yüce Rabbimden niyaz ederim.”

Teşrik tekbirleriyle bayram hutbesini okumak üzere minbere çıkan Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Gökhan Uygun, “Kurbanın, paylaşmak, çoğalmak ve mutlu olmaktır. Kurban, mülkün sahibi olan Allah’tan geleni kardeşinle pay etmektir. Verdiğimiz kadar kazandığımızı; paylaştığımız kadar zenginleştiğimizi unutmamaktır” ifadesini kullandı.

Bayramı bir gönül kazanma seferberliğine dönüştürelim

Kurban paylaşarak rahmeti çoğaltmanın adı olduğunu belirten Uygun, bayram hutbesini şöyle sürdürdü: “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” çağrısı da ebediyen bizde kalacak bir zenginliği, gönül zenginliğini, ahiret sermayesini vadediyor bizlere. Kurbanlarımız, dünyanın dört bir köşesindeki mazlum ve kimsesizlerin makbul duaları olarak dönecek bizlere. Yetim ve ihtiyaç sahiplerine taşıdığımız umut ve yaşama sevinci, evlerimizin huzur ve saadeti olacaktır. Sevincimize gölge düşüren dargınlıklara, küskünlüklere ve çekişmelere bir son verelim. Affetme ve kucaklaşma günleri olan bu günleri fırsata çevirelim. Bayramda anne-babalarımızın, eş ve çocuklarımızın, komşularımızın yüzünü güldürelim. Bayram neş’emize hastaları, yaşlıları, yalnızları da ortak edelim.  Çocuklarımıza bayram sevincini nasıl yaşamaları konusunda onlara örnek olalım. Onları küçük hediyelerle mutlu edelim. Unutmayalım, çocuklar gülerse dünya güler.”

Hutbe sonrası eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Kurban Bayramı coşkusunu yaşayamayan müslümanlar için dua edildi.

Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey de cemaatle bayram namazında saf tuttu.

Namaza girişte ve çıkışta sosyal mesafe kuralları gözetildi ve namaz sonrası musafaha yapılmadı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post