DİTİB’de „Açık Cami Günü“ne yoğun ilgi

971 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 960 bağlı derneğiyle 3 Ekim Açık Cami Günü kapsamında ziyaretçilerine kapılarını açtı. 2020 yılı Açık Camiler Günü etkinliği “Zor Zamanlarda İman” temasıyla gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıllara nazaran, bu yıl özellikle pandemi sebebiyle sınırlı sayıda katılımcıların katıldığı etkinlikte koronavirüs önlemleri en üst safhada uygulandı. Maske, sosyal mesafe kuralına uyularak, ziyaretçilere İslam dini ve camilerdeki faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Açık Camiler Günü’ne, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, Federal Milletvekili (CDU) Gisela Manderla, DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek ve Genel Sekreter Abdurrahman Atasoy katıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde din görevlisi Mustafa Kader’in Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy açılış konuşmasıyla başladı. İnsanların birbirlerini tanımada özel günlerin fırsat olduğuna dikkat çeken DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy, “Bugün birbirimizle karşılaşmak için, birbirimizden birşeyler öğrenmek için, birbirimizi daha iyi tanıyabilmek için ve birlikte bir topluluk olabilmek için buradayız” dedi.

Atasoy, şöyle devam etti: “Geçen yıllara göre bu yıl daha başka bir ortamda buluşuyoruz. İbadet için de olsa, ziyaret için de olsa maske, sosyal mesafe ve isimlerimizi listelere yazarak artık buraya gelebiliyoruz. Olağanüstü zamanlar içerisindeyiz. Ancak hiçbir şey bizim bugün birlikte olabilmemize mani olamadı ve yine Müslümanlar, Gayrimüslümler, değişik yaş ve uyruktaki insanlar yine biraradalar.”

Atasoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Reker’e teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemiden dolayı birçok alanda kısıtlamalar söz konusu. Özel hayatta da bu böyle. Seyahat, akraba ziyaretleri ve hatta tokalaşmaya bile bir süreliğine veda etmiş durumundayız. Bunu hem kendimizi hem de karşımızdakini korumak ve gereksiz tehlikeleri önlemek için yapmaktayız. Bu bağlamda bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Reker’i burada selamlamaktan mutluluk duyuyorum. Kendisi bize bu zor dönemde yardımcı oldular ve bu kriz döneminde önderlik ettiler. Gerektiği yerde bizlere ikazda bulundular, gerektiği zaman da bizlere umut ışığı oldular. O hep ihtiyaç duyulduğunda bizim için var oldu.”

Pandeminin getirdiği olağanüstü durumların yaşandığını ifade eden Atasoy, “Sadece kişinin kendisi değil, kentimiz de, toplumumuz da ve hatta din ve inanç da bu olağanüstü zamanda yeni zorluklar ile karşı karşıya oldu. İbadethanerler aylarca kapalı tutuldu, ancak çan ve ezan sesleri insanlara moral oldu. Ayrıca pandemi bizler için bir şans olarak da görülebildi. Disiplin, sabır ve Allah’a inanç ve güven ile olayların üstesinden gelebileceğimizi gördük. Ayrıca birbirimize kenetlenmeyi, toplum ve daha güzel günler için sorumluluk alabilmeyi öğrendik” ifadelerini kullandı.

Açık Cami Günü’nün temasının güzel seçildiğini ifade eden Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker, her yıl olduğu gibi bu yıl da korona ile alakalı güzel bir konunun seçilmiş olmasının ayrı bir önem taşındığını söyledi.

Kölnlü herkesin belediye başkanı olduğunu söyleyen Reker, “İkinci kez belediye başkanı olarak Merkez Camii’ne geliyorum. Bunu önemsediğimi ve herkesin belediye başkanı olduğumu gösteriyorum” dedi.

Koronavirüs sadece aile hayatını değil, tüm yaşamı, dolayısıyla alışık olunan ibadetleri de değiştirdiğini belirten Reker, şöyle konuştu: “Korona sürecine rağmen buraya geldiğiniz için ve alınan tedbirler için teşekkür ediyorum. Din özgürlüğünün de bu süreçte kısıtlandığını ve alışık olduğumuz ibadetleri de etkilediğini gördük. Kur’an ve sünnette böyle zor durumlarda nasıl davranılacağını, zaruretli durumlarda uygulamanın nasıl olduğunu öğrendim. Sizler de dini yaşantınızı belli ölçülerde kısıtlamış oldunuz. Bu zor dönemlerde dinler insanlara bir umut vesilesi oluyor. Açık Cami Günü konseptinde korona tedbirleri alarak organize etmeniz güzel. 180 farklı kültür ve 140 farklı dine mensup insan Köln’de yaşıyor. Farklı inançlardan da insanların burada olmasından dolayı teşekkür ediyorum. Bu tablo zor zamanlarda birbirimize güveneceğimizi gösteriyor. Bugün iki Almanya’nın birleştiği gün ayrıca Federal Milletvekili (CDU) Gisela Manderla’nın burada olması bizleri sevindirdi.”

MoscheeForum Direktörü Murat Şahinarslan, pandemi döneminde insanların iman konusunda nelerle karşılaştığını ve hangi süreçlerden geçtiğini, İslam inancının yaşanan pandemi sürecinde insanlığa kattığı ahlaki değerler ve toplumda birlikte yaşama kültürüne etkilerini dile getirdi.

Şahinarslan, şöyle devam etti: “Toplumdaki birliği sağlamak üzere camilerimizde yüzlerce gönüllülerimiz maske dikerek çevrede ihtiyaç sahiplerine ve sağlık kurumlarına bağışlarda bulundu. Cami gençlikleri hayatı tehlikesi olupta alışverişe çıkamayanların ihtiyaçlarını giderdi. Ramazan ayında Merkez camimizden internet yayını yaparak hatmi şerifler okundu. Çocuk ve gençlerimize yönelik düzenlenen din eğitimi dijital araçlar kullanarak evlere taşıdı.”

Camilerin sadece açık cami gününde değil, her gün açık olduğunu, insanların gerek ibadet gerekse ziyaret amaçlı camileri her zaman ziyaret edebilecekleri belirten Şahinarslan konuşmasını şöyle tamamladı: “Bizler bu toplumun bir parçası olarak sadece 3 Ekim de camilerimizin kapılarını açmıyoruz. Bizler yılın 365 gününde camilerimizin ve gönüllerimizin kapılarını açık tutuyoruz. ‘Tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık’ Kur’an ayeti birlikte yaşamamız ve toplum olmamız gerektiğini bizlere göstermektedir.”

Açık Camiler Günü çerçevesinde gün boyu cami rehberlikleri ziyaretçilere camiyi tanıttı. Program çerçevesinde Merkez Camii müştemilatıyla ilgili bilgi verildi. Köln’lü fotoğraf sanatçısı Philipp Robien’in “Işık Alanı Şekillendirir – Mimari Fotoğraflar” isimli fotoğraf sergisi ve DİTİB Akademi tarafından açılan yayın ve projeler standı gezildi. Gün dolayısıyla ziyaretçilere Almanca olarak yazılmış ayet ve hadislere oluşan pusulalar ile DİTİB, Merkez Camii, İslam ve KRM Açık Cami Günü broşürleri dağıtıldı.

Pandemi sebebiyle etkinlik DİTİB’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post