DİTİB yeni yönetimini seçti

105 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 26 Şubat 2023 tarihinde düzenlediği 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni yönetim kurulunu seçti.

DİTİB’in 19. dönem yeni yönetim kurulunda görev dağılımı şu şekilde oluştu:

Genel Başkan: Dr. Muharrem Kuzey, İlahiyatçı

Genel Başkan Yardımcısı: Erdinç ALTUNTAŞ (Yüksek Makina Mühendisi, Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı)

Genel Sekreter: Eyüp Kalyon (İlahiyatçı)

Genel Sekreter Yardımcısı: Muhammed ŞAHİN (İlahiyatçı)

Genel Muhasip: Adem ONUR (Bilgisayar Mühendisi, Köln DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı)

Genel Muhasip Yardımcısı: Kenan KİRAZ (NRW DİTİB Eyalet Birliği Yönetim Kurulu Üyesi)

Yönetim Kurulu Üyesi: Dr. Emine SEÇMEZ (Psikolog)

Genel Başkan Dr. Muharrem Kuzey, yaptığı açıklamada şunları vurguladı: „Zor zamanlarda göreve seçilmiş bulunmaktayız. Türkiye ve Suriye’de meydana gelen asrın felaketi deprem hepimizi derinden üzmüştür. Depremin gerçekleştiği günden bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada DİTİB ailesi olarak depremden etkilenen bölgeye ve orada yaşayan kardeşlerimize yönelik yardımlarımız devam edecektir. Ukrayna savaşı, Almanya’daki mevcut enerji krizi ve artan yoksulluk çevremizdeki sorunlardan sadece bir kaçı. Tüm bu hadiseler ortak güç ve toplu hareketi gerektirmektedir. Bu sorunlarda da dini cemaat olarak çözüm arayışlarına girecek ve çözümün bir parçası olacağız.

Memnuniyetle ve minnetle üstlendiğimiz bu sorumluluk, yapılan seçimle bizlere tevdi edilmiştir. Nitekim bu tür sorumluluklar her Müslüman’ın onurla üstlenmesi gereken görevlerdir. Özellikle Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala, dünya genelinde insanlığın içinde bulunduğu sıkıntı ve sorunlar karşısındaki sorumluluklarımız daha da artmaktadır.

DİTİB, özellikle sosyal, gençlik, kadın ve yaşlılara yönelik çalışmalarının yanı sıra İslam din dersleri, İmam eğitimi, burs programları, manevi rehberlik veya mültecilere yardım gibi konularda da toplumsal barışa ve Müslümanların katılımına yönelik önemli katkılarda bulunmaktadır. Ne yazık ki bu katkılar çoğu zaman sekteye uğratılmakta, yadsınmakta, tersine çevrilmekte veya göz ardı edilmektedir. Camiler, İslam ve Müslümanlar hakkındaki tartışmalar hala tartışılmaya ve sosyal kültürümüzü zehirlemeye devam etmektedir. Karşılıklı dayanışma ve saygı, öncü kültürümüzün kalıcı bir parçası haline gelmelidir. DİTİB bu noktada da üzerine düşen katkıyı sunmak ve dini bir cemaat olarak sorumluluğunu faaliyetlerinin merkezine yerleştirmek arzusundadır. Bu hususla resmi dini cemaat olabilme ve bir sonraki adımda resmi kamu kuruluşu olarak tanınma yolundaki gerekli adımlar da dahildir.

Ancak bu şekilde Müslümanların kurumsal ve sosyal uyumu inandırıcı bir şekilde başarıya ulaşabilir. Bu süreçlerde DİTİB, Devletle, Almanya’daki diğer İslami ve aynı zamanda diğer dinlere mensup dini cemaatlerle işbirliğini daha da güçlendirecektir.

DİTİB, tüm hizmetleriyle, camileriyle, bölge ve eyalet dernekleriyle, İslam’ın kaynak ve akıl odaklı yorumunun ve tüm Müslümanlar açısından otantik uygulamasının en güçlü ve en önemli garantörüdür ve böyle olmaya da devam edecektir.

Bütün DİTİB camiasına ve özellikle de DİTİB’in her bir gönüllüsüne ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Kurumumuzun tarihine ve gelişimine, sürekli büyüyen dini ve sosyal hizmetlerimize gururla bakıyoruz.“

Ercüment Aydın / Aydın

Related Post

DİTİB’de Mevlid Kandili coşkusu

Posted by - 28. Oktober 2020 0
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi “Mevlid Kandili” dolayısıyla Köln DİTİB Merkez Camii’nde Mevlid-i Nebi özel programı…