DİTİB Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu yeniden yapılandırıldı

202 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde 2019 yılında kurulan Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu (ADS) yeniden yapılandırıldı. Bunun yanında büronun web sitesi de yeniden tasarlandı.

Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu – Antidiskriminierungsstelle (ADS), cami ve Müslümanlara ait kurumsal mekânlara ve Müslümanlara yönelik ferdi saldırıların tespiti ve analizi ile toplumsal, kamusal ve siyasal alanda ayrımcı söylem ve eylemleri inceliyor.

Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu’nun (ADS) yeniden yapılandırıldığını belirten DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, DİTİB bünyesinde oluşturulan bu büroda camilere yönelik saldırıların kaydedileceğini ve yıllık rapor olarak da web sitesinden yayınlayacağını söyledi.

Hedef: ayrımcılık ve ırkçılığa karşı bilinç oluşturmak

Hedeflerinin, ayrımcılık ve ırkçılığa karşı bilinç oluşturmak ve bunlarla mücadeleye destek sağlamak olduğunu vurgulayan Türkmen,  “Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu’nda başta Müslümanlar olmak üzere Almanya‘da herhangi bir kişinin uğradığı ayrımcı ve ırkçı vakalar kayıt altına alınacak. Vakalar niteliksel ve niceliksel analizlere tabi tutulacak. Almanya’da hangi şahsa, kim tarafından ayrımcı bir muamele  vuku bulursa kayıt altına alınacak ve bilimsel ölçeklere uygun olarak rapor haline getirilecektir. Amacımız, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı toplumun bütün katmanlarının dikkatini çekmek ve bunlara karşı destek almaktır” diye konuştu.

Tablet ve mobil uyumlu, responsive site özelliğine sahip ADS web sitesinin yeniden tasarlanarak hizmete açıldığını belirten Türkmen, ırkçı ve ayrımcı bir muameleye maruz kalındığında, Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu’na (ADS)  Web Sitesi: www.ditib-antidiskriminierungsstelle.de, Whatsapp Hattı: +49 172 711 66 00, E-mail: antidiskriminierung@ditib.de üzerinden iletişim kurulabileceğini de sözlerine ekledi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Almanya’da hac heyecanı başlıyor

Posted by - 7. Juni 2023 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 2023 yılı Hac Organizasyonu ile Almanya’dan hacca gidecek hacı adaylarına yönelik bilgilendirme semineri düzenledi.…