DİTİB Genel Başkanı Türkmen, gençlerle bir araya geldi

226 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, Ramazan’ın son gününde gençlerle bir araya geldi.

DİTİB Federal Gençlik Birliği’nin düzenlediği eyalet ve bölge temsilcilerinin katıldığı iftar sofrasında, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen orucunu gençlerle birlikte açtı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından iftar programın açılış konuşmasını DİTİB Federal Gençlik Birliği Başkanı Mustafa Salih Durdubaş yaptı. Durdubaş, “İki senelik pandemi süresince hepimiz bir araya gelmeyi, kucaklaşmayı ve özellikle karşılıklı muhabbet etmeyi özlemiştik. Bugün “Muhabbet” temasıyla düzenlediğimiz program ile tüm bu özlemlerimizi gidermeyi hedefliyoruz” dedi.

Köln DİTİB Genel Merkez Konferans Salonu’nda düzenlenen iftar programında konuşan Genel Başkan Türkmen, gençlerin Ramazan Bayramını tebrik etti.

Gençlerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Başkan Türkmen, “Nerede olursak olalım kendi değerlerimizi yaşamak ve yaşatmaz zorundayız. Hayatımızın her evresi ve dönemi ayrı bir kıymete ve değere haiz, ama hiç şüphesiz ki insanlık için en özel ve kıymetli dönem gençlik dönemidir. Müslüman genç örnek olmalıdır. Birbirimize ve topluma karşı örnek olmalıyız. Yani biz DİTİB gençliği olarak, DİTİB ailesi olarak önce ahlak temelli bir gençlik oluşturmalıyız. Gençlik birliklerinde ve cami yönetimlerinde 5 bine yakın gönüllü gençlerimiz var. Gençlerin çalışmalarını önemsiyor ve destekliyoruz” diye konuştu.

iftar programında gençlere hitap eden Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir de, Müslüman gençlerin güzel ahlak ve çalışkanlıkları ile diğer gençlere örnek olmaları anlatılıp, sahabe hayatından örnekler verdi. Aydemir, “Bir işçi çocuğu olarak üstünlük asla bir insanın ne ırkındadır, ne doğduğu coğrafyadadır, hele hele ne gücünde, kuvvetinde, parasında pulunda asla değildir. Cenab-ı Hak üstünlüğü ayeti kerimede ‘iman sahibi iseniz üstün olan sizlersiniz’ buyuruyor. Sizlerin gayretleriyle daha iyi bir dünya inşa edileceğine inanıyoruz. Siz insanların en hayırlısı olmak için gayret edeceksiniz” ifadelerini kullandı.

Federal Gençlik Birliği tarafından ‘Ramazan Ayı’ temalı düzenlenen fotoğraf yarışmasında birinci gelen Fatih Bıyıklı ile günün anısına eyalet ve bölge gençlik birliklerine temsilcilerine plaket takdim edildi.

DİTİB Yönetim Kurulu üyeleri, birim müdürleri, federal gençlik birliği ve eyalet – bölge gençlik birlikleri yönetim kurulu üyeleri ile erdemli öğrenci evlerinde kalan gençlerin katıldığı iftar programı birlikte yapılan sahurla sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Okumayı öğrenmeden okulu bitirdi

Posted by - 21. Dezember 2016 0
Nora 23 yaşında. Okuma yazma öğrenimine daha yeni başladı. Nora okulu bitirmesine rağmen okuma yazmayı bilmiyor ve ‚aradan sıyrılarak‘ bugüne…