24 saatte ev yapmak mümkün mü?

145 0

Modüler yapı sisteminde son dönemde giderek yaygınlaşan ev yapım tekniklerinde çeşitlilik artıyor.

Modul-Us Yapı’nın sahibi Mimar Bülent Aydın, 24 saatte ev yapmanın mümkün olduğunu söyledi.

Aydın, yaptığı açıklamada; projenin hazırlık sürecinden sonra, proje modüler yapı sistemine uygun olarak planlanıp ve projelendirilip imal edildiğini belirterek, “Ev, atölyede tamamlandıktan sonra modüler olarak arsanıza getirilir, modüler yapı sistemine uygun olarak projelendirme ile hızlı bir şekilde kurulur. Kontrollü bir üretim süreci sayesinde kaliteli ve güvenilir bir yapı elde edilir. İmalat aşamasında depreme karşı gerekli önlemler alınır” dedi.

24 saatte evi teslim ediyoruz

Modul-Us Yapı’nın sahibi Mimar Bülent Aydın, 24 saatte ev yapmanın mümkün olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Evet mümkün. Orada bir kritik noktamız var. Bir ön hazırlık sürecinden sonra biz, müşteriye 24 saatte yapıyı teslim ediyoruz. 24 saat öncesinde müşterinin projesini biz, modüler yapı sistemine uygun planlayıp, projelendirip, detaylandırıp sonra atölyemizde 3 hafta ile 6 hafta arasına projeye bağlı olarak tamamlayıp müşteriye 24 saat sonunda evini teslim ediyoruz.”

Yüzde 99 atölyede bitmiş olarak hazırlıyoruz

Yapım aşaması hakkında detaylı bilgi veren Aydın, “Var olan projeyi biz modüler yapı sistemine uygun ebatlara bölüp, atölyede bu ebatlara uygun taşınabilmesi için yani bizim bunu nakledeceğimiz için tırlarla bunun ebatlarını, projeyi, o ebatlarla bölüp detaylandırıp imalata koyuyoruz. Bu ebatladığımız modül tipolojisine ayırdığımız yapıyı 3 hafta ile 6 hafta arasında istenilen detay ve istenilen nitelikte tamamen bir kalıcı yapı mantığında kullanacağımız bütün ürünleri bizim atölyede imalatını tamamlıyoruz. Yüzde doksan dokuzunu atölyede bitmiş olarak hazırlıyoruz. Sonra bunlar parçaları ayırdığımız ürünleri parça parça tırların üstüne koyuyoruz ve müşterinin arsanıza götürüyoruz. O arsada bunları sadece birleştirmesi ve ana tesisata, pis su, temiz su ve elektrik tesisatına bağlanması sadece kalıyor” diye konuştu.

Atölyede evi her şeyiyle tamamlıyor, 24 saatte kuruyoruz

Çok hızlı ve endüstriyel bir tesiste yapıldığı için de niteliği, kalitesi, kontrolü çok daha sağlıklı olduğunu ifade eden Aydın, “Bütün bunların tamamını müşterinin aslında evi yapmadan, atölyede bunu bitmiş olarak görüp aslında evi, arsasının içinde değil de, atölyede bir araba alır gibi aslında, bir mobilya alır gibi evinin bitmiş halini yüzde 100 içindeki mobilya da dahil buna perdesi de dahil her şey bitmiş olarak görüp sonra biz bunu demonte edip müşteriye 24 saatte kurabiliyoruz.

Sağlıklı ve depreme karşı güvenilir bir yapı inşa ediyoruz

“Hem hızlı yapı yapabiliyoruz ama aynı zamanda sağlıklı ve depreme karşı güvenilir bir yapı da inşa ediyoruz.” diyen Aydın, şöyle konuştu: “Hem detay anlamdaki sürprizlere, hem en ve boy anlamdaki sürprizleri ortadan kaldıracak çok ciddi avantaj sağlayan bir yapı sistemi. Bunu yaparken bütün kontrollü, bütün sistemi biz fabrikada ön üretimini yaparak, gözlemleyerek ve bütün bu kritik noktalara müdahalemizi orada yaparak, riskleri tamamen orada ortadan kaldırarak sadece evi şantiyemizin alanında montajla bu işi tamamlamış oluyoruz.”

Modul-Us tasarıma eşlik eden mimarlık

Modul-Us Yapı’nın sahibi Mimar Bülent Aydın, “Modul-Us, bütünleşik tasarımın, sürdürülebilir tasarım yapma pratiği olduğuna inanır. Modul-Us’a göre sürdürülebilir mimarlık, sadece enerji verimliliği ile sınırlanamaz. Aksine yapının ve dolayısıyla hayatın tüm bileşenleri kapsar. İşte bu mimarlığı “Tasarıma eşlik eden mimarlık” olarak tarif eder. Modüler yapılarla ilgili aradığınız tüm detaylı bilgilere ve daha fazlasına www.modul-us.com.tr sitemizden ulaşabilirsiniz” diye konuşmasını tamamladı.

Ercüment Aydın / İstanbul

Related Post