DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Kurban Bayramı Mesajı

170 0

Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Bayramlar, kardeşliğin, paylaşmanın, birbirimizi karşılıksız sevmenin ve barışın sözde kalmayıp somutlaştığı özel ve güzel günlerdir. Bayramlar, büyük-küçük, zengin-fakir, kadın-erkek herkesin birlikte sevindiği, mutluluklarını paylaştığı için değerlidir. Çünkü bayramları diğer günlerden farklı kılan, bu yüce erdemlerin yaşanması, bütün ümmetin aynı heyecan ve manayı hissetmesidir” dedi.

“08 Temmuz Arefe günü sabah namazı itibariyle başlayacak teşrik tekbirlerimizle sadâkat, teslimiyet ve feragat bayramı olan Kurban bayramını idrak etmiş olacağız.” diyen Türkmen, şöyle devam etti:

“09 Temmuz 2022 Cumartesi sabahı da hep birlikte bayram namazını edâ edeceğiz. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.s)’in bir bayram günü, hutbe verirken ashabına seslendiği gibi: ‘Bu gün ilk işimiz, (bayram) namazını kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.’

Teknoloji ve iletişimin sağladığı imkânlar sayesinde dünya üzerinde olan bitenleri daha iyi biliyoruz. Devamlı sömürülen, savaşlarda kanları dökülen, her türlü insanî haklarından mahrum bırakılarak zulme maruz kalan kardeşlerimiz var. Bu açıdan dünyanın yaklaşık 150 ülkesine gönderdiğiniz kurbanlar siz hamiyetperver ve hayırsever cemaatimizin cömertliğini, şefkatini ortaya koyan nice kahramanlık hikâyeleri çıkardığı gibi, dünyanın acılarıyla başbaşa bırakılmış kimsesiz ve çaresiz mazlumlarına yaşama ümidi aşılamakta ve gelecek umudu vadetmektedir. Rabbim cümle ibadetlerimizi ve kurbanlarımızı kabul ve daim eylesin.

Geliniz, bayramları bayram gibi yaşayalım, yaşatalım. Bunun için önce ailemizle muhabbet bağı kuralım. Eşimiz ve çocuklarımızla bayramlaşalım. Anne-babamız mutlaka bizi bekler, onları bekletmeyelim. Gözleri yolda, kulağı telefon sesinde mahzun bekletilen bir anne-babanın vebalini kim taşıyabilir ki! Yakınlarımız, komşularımız ve bütün müslümanlardan oluşan bir mutluluk halesi olsun bayramımız. Ve hiç kimse bu çemberin dışında kalmasın. Bu bayram dargın olduğumuz hiç kimse bırakmayalım. Rasûlüllah (s.a.s)’in şu uyarısını hiç akılımızdan çıkarmayalım. Şöyle buyuruyor Allah’ın Rasûlü: ‘Bir müslümanın din kardeşiyle üç günden fazla küs durması (ve bu şekilde) karşılaştıklarında birbirlerinden yüz çevirmeleri helâl değildir. Bunların en hayırlısı, önce selam verendir.’”

DİTİB ailesinin ve İslâm âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik eden Türkmen, “Kurbanını vekâlet yoluyla kestirmek isteyen kardeşlerimize, bayramın birinci günü akşamına kadar din görevlilerimize müracaat ederek makbuz karşılığı kurbanlarını bağışlayabileceklerini hatırlatmak istiyorum. Bu vesileyle, kurbanlarımızın makbul, hacca giden kardeşlerimizin haccının mebrûr, bayramlarımızın esenlik olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Related Post

DİTİB gönüllüleri Beyrut’a gidiyor

Posted by - 25. Oktober 2020 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen büyük patlamanın ardından yaraları sarmak üzere bölgeye gidiyor. DİTİB,…