DİTİB, deprem bölgesinde ramazan ayının manevi atmosferini yaşatıyor

87 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) hayırseverlerin destekleriyle depremlerden etkilenen vatandaşların ramazan ayının manevi atmosferini yaşayabilmeleri için günde yaklaşık 16 bin kişiye iftar ve sahur veriyor.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) koordinesinde 16 farklı noktada kurulan sofralarda DİTİB gönüllüleri, iftar ve sahur ikramında bulundu.

DİTİB Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, TDV koordinesinde çadır kentlerde iftar ve sahur ikramında bulunduklarını söyledi.

16 farklı noktada günlük 16 bin kişiye iftar ve sahur ikramı

Ramazanda yardımlaşma ve hayır duygularının en güzel bir şekilde yaşandığını belirten Kalyon, “Hayırseverlerin destekleriyle Ramazan boyunca Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye şehirlerinde 3 mobil mutfak, 7 iftar çadırı ve 6 iyilik çadırı olmak üzere toplam 16 farklı noktada günlük yaklaşık 16 bin kişiye yemek dağıtacağız. Bu vesileyle bu çalışmalara büyük katkı sağlayan başta DİTİB teşkilatımıza, din görevlilerimize, dernek yöneticilerimize, eyalet, kadın, gençlik ve veli birliklerimizin yöneticilerine, maddi manevi yardımlarını esirgemeyen cemaatimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.DİTİB olarak ramazan ayı boyunca çadır ve konteyner kentlerde kalan depremzedelere sahur ve iftarda yemek ikramlarının süreceğini aktaran Kalyon, ”Deprem bölgesinde kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak bizim en önemli vazifemiz. Birlikte olduğumuzu hissettirmek, kenetlenmeyi, dayanışmayı sağlamak bizi mutlu etti. Ramazanın manevi atmosferiyle de gönlümüzdeki sıkıntıları, kederleri bir nebze olsun atacağız. Allah’ın izniyle bütün zorlukları hep birlikte dayanışma içerisinde en güzel şekilde aşacağız” ifadelerini kullandı.


İhtiyaç sahiplerine Ramazan gıda paketi

İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan gıda paketi ulaştırdıklarını da aktaran Kalyon, “DİTİB ailesi olarak depremzede kardeşlerimize ‘Ramazan Gıda Paketi Yardım Kampanyası’ başlattık. Hayırseverlerimizin destekleriyle DİTİB gönüllülerimiz ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan gıda paketi dağıttık. Ayrıca gönüllülerimiz çocukları çeşitli hediyelerle sevindirdi. Bununla birlikte evleri yıkılan veya ağır hasarlı olması nedeniyle evlerine giremeyen ailelerin konaklayabilmesi için konteyner konuttan oluşan yerleşim merkezi kurmak için konteyner kampanyamız oldu. Türkiye Diyanet Vakfımızın koordinatörlüğünde yaklaşık bin konteyner konutumuzu şu anda yerleştirdik. Ramazan ayı bitinceye kadar en azından 3 bin konteynerimizi daha bölgeye yerleştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.


Kalyon, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileyerek şunları söyledi: “Bölgede DİTİB ve Diyanet Vakfı işbirliğinde muazzam çalışmaları sürdürüyoruz. Bu dayanışma da bize gösteriyor ki, Allah’ın iziyle birbirimize sarılarak yaralar çok kısa sürede sarılacak inşallah.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post