DİTİB, 2023 Yılı Hac Ön Kayıtlarını Başlattı: Başvurular online yapılacak

146 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), hac ibadetini yapmak üzere 2023 yılında kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için ön kayıtları başlattı.

Hac ibadetinin önemine vurgu yapan DİTİB Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “İslam Dininin temel ibadetlerinden birisi olan hac, imkanı olan her müslümanın, belirli bir zaman içinde Kabe’yi, Arafat ve Mina’yı ziyaret ederek belli bazı dini görevleri yerine getirmek suretiyle yaptığı ibadettir. Hac ibadetinin diğer ibadetlerden farklı olarak organizasyon boyutu bulunmaktadır. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ibadeti ve organizasyonu konusunda yarım asrı aşkın tecrübe ve birikimi ile Almanya’dan hacca gidecek Müslümanların iş ve işlemler konusunda DİTİB’e her türlü desteği sağlayacaktır“ dedi.

2023 yılı hac ön kayıtlarının 30 Ocak’ta başlayacağını söyleyen Kuzey, Hac organizasyonu ile ilgili detay bilgilere www.hacumre.eu internet sitesi üzerinden ulaşılabileceği ve ön kayıtların elektronik ortamda din görevlileri aracılığıyla yapılacağını kaydetti.

Haccın yerine getirilebilmesi konusunda sağlığın önemine dikkat çeken Kuzey, ilgili şartları taşıyan ve sağlıklı hacı adayları için 65 yaş sınırlamasının kaldırıldığını dile getirdi.

Kovid-19 ve benzeri aşılar ile ilgili olarak da Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın kriterlerine göre bilgi verileceğini sözlerine ekleyen DİTİB Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, şöyle devam etti: “Öngörülen hac organizasyonun 15 Haziran -08 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır. Hacı adaylarının pasaport geçerlilik süresi 01.02.2024 tarihinden sonra olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi dışında olanlar ile ilgili Suudi Arabistan’ın açıklayacağı şartlar beklenmektedir. Türkiye’den birinci derece akraba (anne, baba, eş, çocuk) götürülebileceği, ancak bu kişilerin Türkiye’de 2023 hac kurasına katılmış olmaları gerekmektedir. Bu konuda kontenjan sınırlı olup, başvuru sırasına göre öncelik verilecektir. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı‘ndan herhangi bir karar çıktığı takdirde hacı adaylarımızla paylaşılacak olup, ancak gerekli şartları taşıyanlar kesin kayıt yapabileceklerdir. Hac ücreti de bilahare ilan edilecektir.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post