DİTİB camilerinde aşı kampanyaları devam ediyor

356 0

Almanya genelinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı cami derneklerinde yeni tip koronavirüsten korunmak amacıyla aşı kampanyaları devam ediyor.

Cami derneklerinin ev sahiliği yaptığı aşı kampanyalarında on binlerce insan Koronavirüs (Kovid-19) aşısı oldu.

Yoğun ilgi ve katılımın gözlendiği aşı kampanyalarında Köln DİTİB Merkez Camii’nde 3771 kişiye, Duisburg DİTİB Merkez Camii’nde 2700 kişeye koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapıldı. Öte yandan Ağustos ayı içerisinde şehir belediyeleri ve aşı koordinasyon merkezleri işbirliğiyle Cuma ve özel kampanya günlerinde de camilerde 1. ve 2. doz Covid-19 aşılama süreci devam etti.

Ağustos ayında DİTİB’e bağlı Heilbronn Merkez Camii park alanında konuşlananan mobil aşı merkezinde, Forchheim Yunus Emre, Maulbronn Mimar Sinan, Lünen-Brambauer ve Lünen Selimiye, Werdohl, Witten ve Viernheim Eyüp Sultan, Hamburg, Siegburg ve Wuppertal Merkez, Ludwigsburg Yavuz Selim, Marktredwitz Süleymaniye, Bergedorf Kocatepe, Monnheim Osman Gazi, Velbert camilerinde düzenlenen aşı kampanyaları çerçevesinde binlerce kişiye koronavirüs aşısı yapıldı.

Alman sağlık kurumları ve cami dernekleri işbirliğinde organize edilen kampanyalarda tercihe göre BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson Johnson aşısı uygulandı.

Düsseldorf DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Ersin Özcan ve Essen DİTİB Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, aşı kampanyaları ile ilgili yaptıkları açıklamalarda, cami derneklerinin koronavirüs (Kovid-19) aşısı ile ilgili organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Cuma günleri, hafta sonu ve planlanan tarihlerde camilerde düzenlenen aşı kampanyalarına yoğun ilginin olduğunu belirten Alptekin ve Özcan, “Yaşadığımız toplumun sağlığının korunmasına katkı sağlamak, dini cemaat olarak sorumluluklarımız arasındadır. DİTİB teşkilatı olarak, hem cemaatimiz hem de toplumun diğer bütün fertlerinin koronavirüse karşı korunması için aşılarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz ve bu sağlık hizmetine ev sahipliği yapıyoruz. Düzenlenen kampanyalardan hem cami cemaatimiz hem de Alman komşularımız memnun kaldılar. Elbirliğiyle inşallah bu hastalığı yeneceğiz. Cami derneklerimize bu imkanı veren yerel yetkilere ve sağlık kurumlarına, sağlık çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Kuran-ı Kerim yakan kişiye dava açıldı

Posted by - 23. Februar 2017 0
Danimarka’da, evinin arka bahçesinde Kuran-ı Kerim yakan ve bunun görüntüsünü sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaşan kişi hakkında dava açılması kararlaştırıldı.…