DİTİB cami dernekleri Afrika’da susuzluğa umut oldu

601 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı cami dernekleri “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında Afrika’da susuzluğa umut olmaya devam ediyor.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği dernekleri, cemaatin ve hayırseverlerin bağışlarıyla Tanzanya’da 5 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı. Kırsal bölgelerinde yaşayan ihtiyaç sahibi 500’e yakın aileye de gıda paketi dağıtıldı.

Mazlum ve mağdur coğrafyalara hayırseverlerin bağışlarıyla hizmet götüren Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) koordinesi ve “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında DİTİB’e bağlı Bochum-Hövel, Bergkamen-Rünte, Bochum-Langendreer cami dernekleri ile Essen Gençlik Kolu ve Lünen Kadınlar Kolu, halkının temiz su ihtiyacını karşılamak için beş su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı.

DİTİB Eyalet Bölge Birliği 32 su kuyusu açtı

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin açılan su kuyularıyla ilgili yaptığı açıklamada: DİTİB’e bağlı 36 cami derneğinin desteği ve hayırseverlerin katkılarıyla “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında son iki yılda Moritanya’da 19, Zimbabve’de 1, Nijer’de 5, Togo’da 1, Burkina Faso’da 1 ve Tanzanya’da 5 olmak üzere 32 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açıldığını söyledi. Alptekin, her zaman desteklerini esirgemeyen Essen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Hakkı Gür’e teşekkür etti.

Su kuluyarını açmak üzere Essen Eyalet Bölge Birliği’ni temsilen Hamm-Bochum-Hövel DİTİB Selimiye Camii dernek başkanı ve birlik yönetim kurulu üyesi Muammer Gökçe ile NRW Eyalet Birliği Müdüresi Hülya Ceylan Tanzanya’ya gitti.

Emanetler kurak topraklarda hayat buldu

Tanzanya’nın Jingo, Mpanga, Chandama, Singida ve Tanga bölgelerinde halkın uzun yıllar temiz su ihtiyacını karşılayacak su kuyusu ve vakıf çeşmesi açıldı. Tanzanya din hizmetleri koordinatörü İskender Demir’in duasıyla bir damla suya hasret insanların ihtiyaçlarını giderecek su kuyusu ve vakıf çeşmeleri hizmete girdi. DİTİB heyeti ayrıca 500’e yakın ihtiyaç sahibi aileye de gıda yardımı yaptı.

„Niyet hayır, akıbet hayır“ sözüyle yola çıktıklarını kaydeden Gökçe: “Çıktığımız yolda bize ve bağlı bulunduğunuz kurumumuz DİTİB ailesine olan güven ile bize emanet edilen yardımları ulaştırdık. Yardım eden ve destek veren cemaatimize, üyelerimize ve hayırseverlere teşekkür ediyorum. Kendilerinden Allah razı olsun” dedi.

Tanzanya’da bir yudum suya ihtiyaç duyan insanların yaşam mücadelesi verdiğini anlatan Ceylan, şunları kaydetti: “Binlerce kilometre uzaktaki ihtiyaç sahiplerine yardım etmek, onların çaresizliğine bir nebze olsun katkı sunmak anlatılmaz bir duygu. Hayır sahiplerinin emanetini bizzat ihtiyaç sahibine ulaştırarak, onların mutluluğuna şahit olduk. Hayırseverlere dua ve selamlarını dillerinden eksit etmediler. Onların günlük su ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşantılarını kolaylaştırmak, bir nebze ışık olmak inanılmaz mutluluk verici.”

Gökçe ve Ceylan gittikleri bölgelerde kuru gıdadan oluşan yardım paketlerini hayırseverler adına ihtiyaç sahiplerine teslim etti.

Ercüment Aydın

Related Post

Esslingen DİTİB Camii ibadete açıldı

Posted by - 28. April 2023 0
Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Esslingen beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camii, ibadete açıldı. Geleneksel cami mimarisi…