DİTİB’den camileri inşa eden ilk nesil büyüklere alamlı vefa

103 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nin başlangıcından bugününe kadar yoğun çaba ve gayretleriyle muazzam külliyeyi inşa ve imar eden ilk nesil büyüklere, “Ahde Vefa” programı düzenlendi.

Dualarla yad edildi

DİTİB Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen programda, Merkez Camii din görevlileri Naci Şengün, Adem Kemaneci ve Mustafa Kader tarafından Kur’ân-ı Kerim, ilahi ve salavâtlar okundu. Depremde vefat edenlere ve mâbedin vücut bulmasına katkı sağlamış, âhirete irtihâl eden cemaatin ruhlarına, hayatta olanların da sıhhat ve afiyetleri için dualar edildi.

Duygulu anlar yaşandı

Yoğun katılımın olduğu programda duygulu anlar da yaşandı. Bu anlamlı, özel günlerine şahitlik etmek isteyen gurbetin ilk nesil büyüklerine, torunlarının da eşlik ettiği görüldü.

Yüce mabedi Müslümanların ve insanlığın hizmetine sundunuz

“Ahde Vefa” programının açılışında konuşan Merkez Camii din görevlisi Naci Şengün, “Sizlere hizmet Hakk’a hizmettir. Çünkü sizler Hakk’a hizmet nâmına yok zamanınızda bu çifte minareli yüce mabedi Müslümanların ve insanlığın hizmetine sundunuz. İçinde bulunduğunuz mâbedi inşâ etmedeki en büyük motivasyon kaynağınızın, imanınız ve annelerinizin kabul olunmuş duaları olduğuna inanıyorum. Camiler sayesinde kendinizi de, neslinizi de korumayı başardınız. Sizlerin gayretleriyle yapılan bu ulu camide, bugün bütün dünya Müslümanları, birlikte secdeye varmanın o  doyumsuz zevkini yaşıyorlar. Allah sizlerin dünya ve âhiretinizi mâ’mur eylesin” sözleriyle selamladı.

Hasbî çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz

Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara da katılımcılara, bugüne kadar yaptıkları hasbî çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, vefat edenlerin ruhlarını şâd etmek maksadıyla dua etti.Gelecek nesillere büyük miras bıraktınız

Vefa duygusunun bizlere Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’den en büyük mîras kaldığını söyleyen DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey de “İlk nesil olan siz büyüklerimize vefamızı göstermek için böyle bir programı tertip ettik. Vefa bize Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’den en büyük mîrastır. Büyüklerin bulunduğu meclislerde, toplumlarda bereket oluşacağına inanıyoruz. Sizler de bu mabetleri inşa ve imar ederken, geriden gelecek nesillere en büyük mirası bırakmış oldunuz. Bu caminin inşasında hepinizin ayrı ayrı duası, gözyaşı ve alınteri var. Yıllık tatillerinizden, zaruri ihtiyaçlarınızdan kısarak, güç birliği yaparak meydana getirdiğiniz bu cami, inşaAllah kıyamet gününe kadar müminlerin secdegâhı olarak varlığını sürdürecektir. Hayra anahtar olmanızdan dolayı tebrik ediyor, davetimize icabetinizden dolayı da hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Camiler vâkıf insanlar topluluğunun eseridir

Programın sonunda, DİTİB Kurucu Üyesi Nihat Özkan da “Eskimeyen eski vâkıf insanlar topluluğu olarak bu eseri, Köln DİTİB Merkez Camii’ni birlikte yaptık. Ne mi yaptık, adeta avuçlarını açmış iki minaresi ve kubbesiyle sonsuzluğa açılan ve duaları kabul olunan iki el gibi duruyor karşımızda bu muhteşem eser. Dünyada diktiğiniz, ahirette de meyvelerini toplayacağınız bu bereketli ağacın sahibi olmanın mutluluğu yeterde artar bile bize” diyerek duygularını ifade etti.Konuşmaların ardından külliyeyi inşa ve imar eden ilk nesil büyüklere, camiye olan hizmetlerine karşılık plaket takdim edildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Duisburg’da çifte bayram sevinci

Posted by - 25. April 2023 0
Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Duisburg şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’nde çifte bayram sevinci yaşandı. Duisburg…

Almanya’da üç camiye çirkin saldırı

Posted by - 30. Oktober 2023 0
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde bulunan Bochum, Castrop-Rauxel ve Recklinghausen şehirlerinde üç camiye iğrenç saldırı gerçekleşti. Saldırılarda mavi poşetler…