DİTİB’ten sıcak yemek ikramı

894 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde yaşanan sel felaketinin ardından, afet bölgelerine ayni ve nakdi yardımın yanı sıra insan gücü desteği de vermeye devam ediyor.

Remagen DİTİB Camii, sel felaketinin başladığı günden itibaren Ahrweiler ve Sinzig şehirlerinde günlük ortalama 300 aileye sıcak yemek desteği veriyor. Ayrıca ailelerin su ihtiyacını karşılıyor.

Remagen DİTİB Camii gönüllü ekibi, enkaz temizleme ekiplerine ve selden etkilenen ailelere kapı kapı dolaşarak günlük tek öğün olacak şekilde tatlı, börek, tavuk, döner ile pilavdan oluşan sıcak yemek ulaştırılıyor.

Sel felaketinin ilk gününden bu yana yoğun gayret gösterdiklerini ifade eden Remagen DİTİB Camii dernek başkanı Mehmet Kılınç, “Selden sonra cami derneği olarak hemen bir organizasyon yaptık. İlk etapta eşimle bir şeyler yapmaya karar verdik. Bir nebze faydamız olsun istedik. Ardından camimizin gönüllü kadınlar kolu, cemaatimiz ve yönetim kurulumuz ile toparlanarak hızlı bir şekilde bölgeye acil ihtiyacın olacağını düşündüğümüz sıcak yemek ve su dağıtımına başladık. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz“ dedi.

Afet bölgesinde her gün tek öğün sıcak yemek dağıtıldığını söyleyen Kılınç şöyle konuştu: „Sadece selden etkilenenlere değil, bölgede çalışan ekiplere de ikramda bulunuyoruz. 10 günü aşkın aralıksız her gün yemek dağıttık. Şimdi hafta sonları devam ediyoruz. Elimizden geldiği kadar ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Kızım ve arkadaşlarıyla bir ekip oluşturarak komşularımızın evlerinin temizliğine de destek olduk. Böyle zor günlerde dayanışma, iş birliği içerisinde çalışmalarımızı ve tüm imkanlarımızla komşularımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Zorlukları paylaşarak bu sıkıntılı günlerin üstesinden geleceğiz.“

Ercüment Aydın / Köln

Related Post