DİTİB ‘Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’ açıldı

1032 0

Köln Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi bünyesinde “Aile ve Dini Rehberlik Bürosu” açıldı.

DİTİB bünyesinde kurulan ve Almanya’da bir ilk olan “Aile ve Dini Rehberlik Bürosu”nun açılışı; DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, birim müdürleri, din görevlileri ve cami cemaatinin katılımıyla yapıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Naci Şengün’ün yaptığı duanın ardından kesilen kurdeleyle büronun açılışı yapıldı.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen yaptığı konuşmada, açılışını gerçekleştirdikleri büronun önemine değinerek, herkese hayırlı olmasını diledi.

Türkmen, DİTİB olarak aileyi önemsediklerini, gelecek ve aileye daha fazla yatırım yapmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Türkmen şöyle devam etti: “DİTİB olarak aileyi önemsiyoruz. Geleceğe ve aileye daha çok yatırım yapmalıyız. Medeniyetin yaşaması için aile, ilim adamı ve önder kişi çok önemlidir. Aile konusunda aileye vurgu yapmaya ve aileyi sağlam tutmak için elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz. Bu büromuzda aile ve dini rehberlik boyutunda hizmet verecek. Bunun yanında sosyal hizmetler hattımız devam edecek. Burada güzel neticeler alırsak bölgesel olarak bütün Almanya genelinde merkezi camilerde aynı programı uygularız. ”

DİTİB Aile ve Dini Rehberlik hakkında bilgi veren büro koordinatörü Merve Şengün şu ifadelere yer verdi: “Aile, toplumun temel taşıdır. Aile eğer mutlu olur ise ailede de toplumda da mutluluk ve huzur olur. Bu prensiple yola çıktık. Almanya genelinde de bu hizmetin yayılmasını ve çoğalmasını arzu ediyoruz. Bu noktadan hareketle kurulan Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, manevi değerlerimize bağlı bir aile yapısının kurulması ve korunması, aile birlikteliğinin desteklenmesi, sorunların çözümüne katkı sağlanması ve toplumsal bir duyarlılık geliştirilmesi amacıyla hizmet sunacak DİTİB bünyesindeki “Aile ve Dini Rehberlik Bürosu”nu açmaktan sevinç duyuyoruz. Hayırlı hizmetler yapmayı Rabbim nasip etsin.”

Almanya’da yaşayan ailelerin veya aile olmak isteyen bireylerin karşılaştıkları sosyo-kültürel, psikolojik ve dini problemlerine yardımcı olmak, sağlıklı ve tutarlı çözüm önerilerinde bulunmak maksadıyla DİTİB Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nun kurulduğunu söyleyen Şengün, “Dokuz din görevlisi ve bir manevi rehber ve stres uzmanının tam zamanlı hizmet vereceği büro; hafta içi 09:30-16:30 saatleri arasında, +49 (221) 50 800 200 nolu telefonla ya da yüz yüze bizzat gelerek veya familie@ditib.de elektronik posta yoluyla hizmet alabilecek” dedi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post