Derisi yüzülerek tablo haline getirilecek

451 0

İsviçreli Tim Steiner’ın (40 )sırtında, ünlü bir ressam tarafından yapılan 150 bin euroya satılan bir dövmenin, öldüğünde sırt derisi yüzülerek çerçeveleneceği belirtildi.

BBC’den yer alan bir haberde, eskiden dövme salonu işleten İsviçre vatandaşı Steiner’ın öyküsü, 10 yıl önce kız arkadaşının, domuzların üzerine yaptığı dövmelerle adını duyuran Belçikalı ressam Wim Delvoye ile tanışmasıyla başlamış.

Delvoye, Tim Steiner’in sevgilisine, sırtını tuval olarak kullanacak birini aradığını söylemiş ve bunu kabul edecek birini tanıyıp tanımadığını sormuş.

Tim Steiner, „Sevgilim beni aradı ve hemen “evet” dedim. Derim şimdi sanat koleksiyoncusu Rik Reinking’a ait. Sırtım tuval ve ben geçici çerçeveyim“ diyor.

Kendisini eleştirenlere ise Steiner şöyle karşılık verdi:

„İğrençlik göreceli bir kavram. Japon dövme tarihinde bu birçok kez yapılmış birşey. Bazıları çok beğeniyor, bazıları da bunun insan haklarına aykırı olduğunu söylüyor. Buna kölelik ya da fahişelik diyenler bile var. Bence hiç fena bir fikir değil.“

Sözleşme uyarınca, yılda en az 3 kez, dövmesini bir sanat galerisinde sergilemek zorunda olan Tim Steiner, dövmesini ilk kez, daha tamamlanmamış haliyle Haziran 2006’da Zürih’te sergilemiş. Dövmenin onuncu yılı olan geçen yıl ise Tazmanya’daki Mona galerisinde tüm sene boyunca haftada altı gün, günde beş saat (Toplam 1500 saat) üstsüz oturmuş.

“TIM” adlı dövmesini sergilerken hiç kıpırdamadan ve kimseyle konuşmadan oturduğunu ifade eden Steiner, „Benim heykel olduğumu sanıyordu. Canlı olduğumu öğrenince şaşırıyorlardı“ ifadelerini kullandı.

 

Rudaw

Related Post

Google’da en çok aranan Trileçe oldu

Posted by - 24. Dezember 2016 0
Google trendlerine göre 2016’da, yemek tariflerinde „Trileçe“,kişilerde „Aleyna Tilki“, „Kiralık Aşk“ ise dizilerde ilk sıralarda yer aldı. Genel aramalarda EBA-Eğitim…

Leave a comment