Trabzon Köprübaşı Deresi’ne 6 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakıldı

438 0

Trabzon’da „Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi“ kapsamında, Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın ve İlçe Başkanı Orhan Erdoğan’ın girişimleriyle Manahoz Deresi’ne 6 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğünce hayata geçirilen „Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi“ kapsamında, kırmızı benekli alabalık varlığını artırma çalışmaları devam ediyor.

Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındaki Artvin, Rize, Gümüşhane, Giresun ve Trabzon illerinde, 2006-2019 yılları arasında, Trabzon özelinde 3 milyon 591 bin, toplamda ise 12 milyon 225 bin yavru alabalık salımı gerçekleştirilirken, son salım programına Vali İsmail Ustaoğlu’nun yanı sıra Köprübaşı Kaymakamı Uğur Tutkan, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Uğur Aydın, Milli Parklar 12. bölge Müdürü Ahmet Usta, Bölge Müdür Yardımcısı Murat Kefelioğlu, Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın, AK Parti Köprübaşı İlçe Başkanı Orhan Erdoğan, Köprübaşı Karakol Komutanı Aytekin Kocabıyık, Köprübaşı Emniyet Müdürü Ahmet Çekik ile çok sayıda Köprübaşılı katıldı.

Akarsuların nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kırmızı benekli alabalığın yapay ortamda çoğaltılarak doğal yaşama bırakılmasını çok önemli bulduğunu dile getiren Vali Ustaoğlu, „Bu çalışmaya yerinde katkıda bulunmaktan da büyük memnuniyet duyuyorum. İnşallah hem Trabzon hem de diğer illerimizde gerçekleştirilen bu salım işlemleri, vatandaşlarımızın da desteği ve kaçak avlanmaya karşı duyarlı olmalarıyla kısa sürede amacına ulaşacaktır.“ diye konuştu.

Vali Ustaoğlu, programın ardından milli parklar yetkililerinden, „Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi“ne ilişkin bilgi aldı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Köprübaşı Kaymakamı Uğur Tutkan, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Uğur Aydın, Milli Parklar 12. bölge Müdürü Ahmet Usta, Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın, AK Parti Köprübaşı İlçe Başkanı Orhan Erdoğan tarafından kırmızı benekli alabalık yavrusu Manahoz Deresi’ne bırakıldı.

Related Post