Bedburg beldesinde cami derneği için ilk adım

739 0

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Bedburg beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı faaliyet yürütecek cami derneği için ilk adım atıldı.

Bedburg DİTİB Camii Kuruluş Çalışmalarını Yürütme Komisyonu tarafından gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Belediye Başkanı Sascha Solbach, Belediye Başkan Yardımcısı Michael Lambertz, Köln DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, komisyon üyeleri, çevre DİTİB derneklerinin yöneticileri ve din görevlileri ile Bedburg sakinleri katıldı.

Tanıtım toplantısı komisyon üyesi Hasan Doğru’nun sunumu ve Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Mustafa Kader’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Bedburg DİTİB Camii Kuruluş Çalışmalarını Yürütme Komisyonu üyesi Murat Çakır, komisyon çalışmaları ile ilgili sunum yaptı. Çakır, komisyonun kurulma aşamasından bu güne kadar her safhasında desteklerinden ötürü Belediye Başkanı Sascha Solbach’a teşekkür etti. Çakır sözlerini şöyle sürdürdü: “25 binin üzerinde bir nüfusa sahip ve yaklaşık 250 müslüman ailenin yaşadığı Bedburg beldesinde dini vecibelerin yapılacağı bir cemiyet olmaması düşünülemezdi. Derneğe ihtiyaç olduğu ve bunun DİTİB çatısı altında olması gerektiği mutabakatına varıldı. Bu çalışmaları yürütmek için geçici bir komisyon kuruldu ve resmi bir dernek kurulana kadar bu görevi yürütmesi öngörüldü. Şimdiden hepimize hayırlı olsun.”

Türk toplumunun ve İslam’ın Bedburg’un bir parçası olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Sascha Solbach, “Bedburg sizin memleketidir. 2014 yılında belediye başkanı adayı olarak seçime katıldığımda bir afişim vardı. O afişte değişik kültürlerin ve insanların birleştirici olduğu ifade ediliyordu, işte bu bizim yolumuz. Size yapacağınız projede başarılar diliyor ve birlikteliğimizin daim olmasını temenni ediyorum. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum. Sizinle komşu olmaktan ve sizinle bu ortak yolda yürümekten mutluluk duyuyorum” dedi.

Bedburg Belediye Başkan Yardımcısı Michael Lambertz’de başkan Solbach’un sözlerine katılarak caminin beldelerine hayırlı olması dileğinde bulundu.

Cami için uygun yer ve dernek kuruluşu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren komisyon üyesi Yasin Han da, “Şu anda cami yeriyle ilgili fizibilite çalışmalarına başladık, hayır sever insanlarımızın katkılarını bekliyoruz. Rabbimizden, çıktığımız bu yolda hepimize muvaffakiyetler vermesini niyaz ediyorum” dedi.

Bedburg DİTİB Camii’ne verdiği destekten ötürü Belediye Başkanı Solbach’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Köln DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, “Dernekler, insanlar ve toplumlar arasında muhabbetin, dostluğun, kardeşliğin, hoşgörünün  gelişmesinde birlik ve beraberliğin sağlanmasında çok önemli yere sahiptir. Bu manada derneklerimizin kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen herkesi en kalbi duygularımla yad ediyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olan büyüklerimize hayırlı ve bereketli bir ömür diliyorum” dedi.

Saral, Bedburg DİTİB Camii Kuruluş Çalışmalarını Yürütme Komisyonu üyeleri ile cemaatinin DİTİB ailesine katılma kararının hayırlı olması dileğinde bulundu.

Güzel bir yola, hayırlı bir işe Bismillah denilerek çıkıldığını söyleyen Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “İnşallah sizlerin  bu niyetini Allah-u Teala hayırla neticelendirecektir. Çünkü dünya üzerinde yarım kalmış hiç bir cami gösteremezsiniz. Bedbug’da yaşayan müslümanlar olarak sizlere düşen, artık bu niyetinizi fiiliyata geçirmektir” dedi.

Kuzey şöyle devam etti: “Burada ibadetlerin yapılabileceği, çocukların ve gençlerin eğitim görebileceği, cemaatin bir araya gelip, acı ve tatlı günlerini paylaşabilecekleri bir mekana ihtiyaç duyulmaktadır. Mekan bulunup mabede dönüştürüldüğü vakit, buraya DİTİB tarafından bir görevli de tahsis edilecektir. Mekan ile imam birleştiğinde ve sizler de Bedbug cemaati olarak sahip çıktığınız takdirde güzel çalışmalar yapılacaktır. An, niyetleri fiiliyata dönüştürme anıdır. Birlikte el ele, gönül gönüle verip bu derneği kuralım ve satın alınacak mekanı hep beraber mabede çevirelim. Bu mabedi, Allah’ın anıldığı, yavrularımızın eğitim gördüğü, bizim kalbimizin ve gönlümüzün sürura erdiği bir mekana dönüştürelim. Şimdiden hayırlı olsun.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Miraç Kandili Mesajı

Posted by - 12. April 2018 0
13 Nisan 2018 Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece, Peygamberimizin (sav) ihsan ve ikram dolu mucizevi bir yolculukla gerçekleştirdiği Miraç…

Sinagoga saldırıya müebbet

Posted by - 21. Dezember 2020 0
Almanya’da Sinagoga saldırı düzenleyen ve 2 kişiyi öldüren Stephan Balliet’e müebbet hapis cezası verildi.

Irkçı Parti AfD yükselişte

Posted by - 11. November 2019 0
Irkçı parti AfD yükselişini sürdürüyor. Son yıllarda aşırı sağcı ve ırkçı söylemleriyle bilinen AfD Partisi oy oranlarını arttırmaya devam ediyor.…

Araç kış bakımı

Posted by - 1. November 2018 0
Araç sürücülerinin bugünlerde olası kazaların önüne geçebilmesi için araçlarının kış bakımını yaptırması gerekiyor. Soğuk hava koşullarında aracın direncinin arttırılması ve…