DİTİB, Tanzanya’ya yetimhane ve su kuyusu inşa etti

595 0

Almanyı’nın Münster bölgesinde faaliyet gösteren DİTİB dernekleri Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde 120 kişilik yetimhane inşa ediyor. Ayrıca Tanzanya’da sekiz su kuyusunun açılışı gerçekleştirildi.

Münster DİTİB Eyalet Birliği ve Münster Dini Danışma Kurulu tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Kardeş Ülke Projesi” kapsamında Tanzanya’nın en önemli şehirlerinden Darüsselam’da, 60ı erkek ve 60 kız olmak üzere toplam 120 kişilik yetimhane projesi başlatıldı.

2016 yılında inşasına başlanılan DİTİB Darüsselam Yetimhanesi, duyarlı ve fedakar insanların gayretleriyle bitim aşamasına geldi.

Yetimhaneyi yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak maksadıyla Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, Münster Eyalet Birliği Başkanı Dumuş Aksoy, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Atasoy ve Münster bölgesinden dernek başkanlarını temsilen yöneticilerin katıldığı bir heyet Darüsselam‘a gitti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu’nun da iştirakleriyle inşaatta son noktaya gelinen yetimhane ziyaret edildi. Ziyaret vesilesiyle DİTİB tarafından Darüsselam’da bulunan ihtiyaç sahiplerine gıdalardan oluşan kumanyalar dağıtıldı, okula giden çocukların kırtasiye ihtiyaçları karşılandı, bölge halkına dağıtmak üzere kurbanlar kesildi. Ayrıca Münster bölgesi derneklerin katkılarıyla inşa edilen sekiz su kuyusu açıldı.

DİTİB cami dernekleri ve cemaatinin destekleriyle sonuna gelinen yetimhanenin Ekim ayında tamamlanacağını ifade eden Yüksel şunları kaydetti: “Yapılan yardımların nereye ve ne durumda olduğunu gözümüzle görmüş olduk. Yetimhanenin çatı kısmı tamamlanmak üzere, bizde DİTİB heyeti olarak gelişmeleri yerinde gördük ve büyük mutluluk duyduk. Yetimhanenin açılışında son noktaya gelindi. Ekim ayında da yetimhane, öğrenci alımına başlayacak inşallah. Bu manada Münster bölgesi DİTİB derneklerinin başkan ve yöneticilerine, din görevlilerine ve cemaatine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu eser kendilerinin eseridir. Yüce Mevla projeye destek veren, emeği geçen herkesten razı olsun.”

Münster bögesi DİTİB dernekleri ve cemaatinin katkılarıyla başlatılan yetimhane Ekim ayında tamamlanıp açılışı gerçekleştirilerek Darüsselam’daki yetimhane, yetimlere bir yuva olacak.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Avrupa Müslümanları Köln’de buluştu

Posted by - 3. Januar 2019 0
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği ile düzenlenen „II. Avrupa Müslümanları Buluşması“ 02 Ocak 2019…