DİTİB’de ülkelerarası kadın çalıştayı

136 0

Eylül ayında kuruluşu gerçekleştirilen Danimarka Türk Diyanet Vakfı Kadın Birliği, Almanya DİTİB Federal Kadın Birliği öncülüğünde, kadın çalışmalarında yöntemler, projeler ve uygulanması hakkında istişarede bulunmak üzere iki gün süreli “Almanya – Danimarka Kadın Birlikleri Çalıştayı”nda biraya geldi.

Köln DİTİB Merkez’de düzenlenen çalıştayın ilk gününde DİTİB Federal Kadın Birliği ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı Kadın Birliği üyelerinin tanışması ve faaliyetlerin sunumu ile başladı.

Birlikler arasında güçlü iletişim ve dostlukların kurulduğu çalıştayda, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Kadın Birliği Başkanı Asya Sarıkaya ile DİTİB Federal Kadın Birliği Başkanı Safiye Kılıç ve DİTİB Kadın Çalışmaları Koordinatörü Nurten Afat, verilen hizmetler ve kadın çalışmalarında yöntemler konularında sunum yaptı.

Danimarka Kadın Birliği Başkanı Asya Sarıkaya, ülkelerinde bir ilk olan ve Eylül ayında yeni kurulan kadın birliğinin Almanya DİTİB kadın teşkilatlanmasını tanımak ve örnekliğinden yararlanmak için gerçekleştirilen çalıştayın birlikler arası bağları pekiştirmek ve dayanışmayı güçlendirmek adına önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Kadınların takip edecekleri yöntem ve metodlar üzerine fikir alışverişinin faydalı geçtiğini ifade eden Sarıkaya, “Bizde DİTİB Federal Kadın Birliği gibi Danimarka’da sistemli ve güzel çalışmalar ile Müslüman Türk kadınlarımızın birliğine ve gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz“ dedi.

Danimarka Kadın Birliği‘nin kurucu yönetim kurulu üyesi ve din görevlisi Dr. Emine Yiğit de, ülkeler arasında bu çalıştayın yılda bir kez yapılması Avrupa‘da Müslüman kadınları ilgilendiren aktüel gelişmeleri takip etme açısından önemli olduğunu ifade etti.

Kadın birliklerinin gönüllü çalışmaları ülke sınırlarını aştığını söyleyen DİTİB Federal Kadın Birliği Başkanı Safiye Kılıç ise, başarılı bir çalıştay gerçekleştirdiklerini, Danimarka Kadın Birliği ile Almanya Federal Kadın Birliği çalışmalarında ülkeler arası gönül köprüsü kurduklarını dile getirdi.  

Ercüment Aydın / Köln

Related Post