Almanya’daki okullarda „İslami terörist“ ifadesiyle saygı duruşuna velilerden tepki

336 0

Almanya’daki bazı eyalet hükümetlerinin eğitim bakanlıklarınca Fransa’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri öğrencilerine gösterdiği için öldürülen tarih ve coğrafya öğretmeni Samuel Paty için bugün okullarda bir dakikalık saygı duruşunda bulunma çağrısına bazı Türk veliler tepki gösterdi.

Terörü kimden ve nereden gelirse gelsin kınadıklarını ancak „İslami terörist“ ifadesini de asla kabul etmediklerini söyleyen öğrenci velilerinden bazıları, durumu protesto etmek için çocuklarını bugün okula göndermedi.

Almanya’nın Koblenz kentinden ismini vermek istemeyen bir öğrenci velisi yaptığı açıklamada, müslümanlara karşı büyük haksızlık yapıldığını söyledi.

Eyalet eğitim bakanlığının cuma günü yaptığı açıklamadan dolayı çocuğunu bugün okula göndermediğini belirten veli, „Ne yazık ki Müslümanlar ölürken kimseden herhangi bir tepki yok. Fransız bir öğretmenin çocukları tahrik etmesi sonucu bizim de tasvip etmeyeceğimiz bir olay meydana geldi. Terör nereden ve kimden gelirse gelsin kınıyoruz, fakat burada ‚İslami terörist‘ söylemini de asla kabul etmiyoruz, söyleyenleri de kınıyoruz.“ dedi.

„Camilere saldıranlara Hıristiyan terörist mı dememiz lazım?“ diye soran öğrenci velisi, „Başörtülü insanları öldürenleri ve darp edenleri Hıristiyan terörist olarak mı zikretmemiz lazım. Saygı duruşunu kabul edebilirim ama İslami terörist olarak isimlendirilmesini asla kabul edemem. Eğitim bakanlığı bu konuda sınıfta kalmıştır. Bunun adı Ayrımcılık ve ötekileştirmedir.“ ifadelerini kullandı.

Rheinland-Pfalz eyaletindeki Alzey beldesinde ismini vermek istemeyen diğer bir veli ise eyaletlerindeki milli eğitim bakanlığının çağrısını kınadıklarını söyledi.

Dinimizin her türlü cinayeti kabul etmediğini belirten veli, „‚Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüştür, bir insanlığı kurtaran tüm insanlığı kurtarmıştır‘ şeklindeki ayete uyarak her türlü cinayeti reddediyoruz, kınıyoruz. Fransa’da bir okulda yaşananlardan dolayı tüm Avrupa’da özellikle Almanya’da ve benim 11 yaşındaki oğlumun okulunda, çirkin şekilde peygamberimizin karikatürünü sürekli okulda gündem yapmış, sürekli İslam’a hakaret etmiş, her ne kadar cinayete kurban gitmişte olsa da bir insan için yapılan böyle bir uygulama doğru değil, bir veli olarak bunu kabul etmiyorum.“ şeklinde konuştu.

Almanya’daki okullarda yapılan uygulamanın İslama yapılan saldırının bir parçası olduğunu savunan ve kısa süre önce çeşitli şekillerde Müslümanlara yönelik saldırı olduğunda onlara karşı saygı duruşunda bulunulmadığını hatırlatan öğrenci velisi, „Dünya coğrafyasında özellikle Müslümanlar katlediliyor ama böyle bir anma akla gelmiyor. Fransada’daki olay için tüm Avrupa’nın böyle bir anma yapılmasını kınıyorum. Çocuklarımı okula göndermedim, çünkü benim peygamberime, dinime hakaret eden birine böyle bir saygı duruşunu kabul etmiyorum. Çünkü bu çifte standart.“ değerlendirmesinde bulundu.

Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde 16 Ekim’de, Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri öğrencilerine göstermesinin ardından Samuel Paty adlı ortaokul öğretmeni öldürülmüştü.

Almanya’daki bazı eyaletlerin eğitim bakanlıklarınca okullarda Paty için bugün 11.15’te saygı duruşunda bulunulması çağrısı yapılmıştı.

Related Post

Kafasız Kız

Posted by - 26. März 2019 0
Maya ve iki yaşındaki ablası Charlie, Cadılar Bayramı çerçevesinde