Almanya’da Miraç ve Berat Kandili’nin ardından Kadir Gecesi’de cemaatsiz eda edildi

390 0

Almanya’da camiler koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapalı olduğu için Miraç ve Berat Kandili’nin ardından Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve “bin aydan hayırlı” olarak kabul edilen Kadir Gecesi’de cemaatsiz idrak edildi.

Almanya’da üçüncü mübarek gecede de camiler mahzun

Cuma namazı ve kandil gecelerinde Müslümanların namaz kılmak için akın ettiği Köln DİTİB Merkez Camii, Kadir Gecesi de üçüncü defa boş ve cemaatsiz kaldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okunarak Kadir Gecesi yad edildi.

Kadir Gecesi özel programına konuşan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Kadir Gecesi, Kur’an- Kerim’in doğum gecesidir. Hazreti Adem’den beri bütün peygamberlere inen vahyin ve İslam’ın son doğum gecesidir” dedi.

Kadir Gecesi’nin kadrini gerektiği gibi bilebilmenin gerektiğine işaret eden Türkmen, “Bu mübarek gece vesilesiyle yüce Mevla bize hatırlatıyor ki Kadir Gecesi’ni ancak Kur’an’ın kadrini bildiğimiz oranda hakiki manada ihya etmiş oluruz. Bu gecenin kadrini gerektiği gibi bilebilmek için evvela, Allah’ın sonsuz lütfu olarak kapımıza kadar gelmiş Kur’an nuruna yüreğimizi sonuna kadar açmamız gerekmektedir. Kader ölçü demektir. Bize ölçülü olmayı öğretecektir. “Kadr”, takdir etmek demektir. Allah, ezelde takdir buyurmuş olduğu hususlar içinden bu kadir gecesinden önümüzdeki yılın kadir gecesine kadar olan sürede insanların kaderlerini bu kadir gecesinde görevli meleklere bildirmektedir. Yani bu gece “Kader Gecesi”dir. “Kadr”, şan ve şeref ve değer demektir. Bu gecede Allah’ın en yüce kitabı olan Kur’an, Allah’ın en yüce peygamberine indirilmeye başlandığından dolayı bu gece şan ve şeref gecesidir” ifadelerini kullandı.

Türkmen konuşmasını şöyle tamamladı: “Rabbim, Kadir Gecesi’nin kadrini bilen, bu geceyi hakkıyla değerlendiren, ömrünü Kadir Gecesi gibi geçirip âhiretini bayram gibi yaşayacak olanlardan eylesin. Bu duygu ve düşüncelerle; bütün inananların Kadir Gecesi’ni tebrik ediyor, bu gecede yapılan duaların tüm insanlığın ve özellikle içinde yaşadığımız toplumun birlik, beraberlik, barış ve huzurunun daha da güçlenmesine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.”

DİTİB Sosyal medya hesaplarından ve televizyondan canlı olarak yayınlanan Kadir Gecesi özel programında, Köln DİTİB Merkez Camii İlahi Grubu Kur’an-ı Kerim, Salâtü Selamlar, birbirinden güzel ilahi ve kasideler seslendirdi. Program, İslam alemi ve tüm insanlık için yapılan dua ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

 

 

Related Post

Münih’te „Hafızlık İcazet Merasimi“

Posted by - 4. Juli 2023 0
Almanya’nın Bavyera eyaleti Münih kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Miraç Camii Kur’an kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrenciler…