Alman belediyesi DİTİB Mimar Sinan Camii’de iftar verdi

96 0

Melle DİTİB Mimar Sinan Camii bu yıl da Melle Belediyesi’nin iftar davetine ev sahipliği yaptı. Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Melle’de şehir idaresi Müslümanlara iftar verdi.

Melle Belediyesi’nin geleneksel olarak verdiği iftar Melle DİTİB Mimar Sinan Camii’nde gerçekleşti. Caminin park alanına kurulan iftar çadırında verilen iftara yaklaşık 150 kişi katıldı.

Melle belediye yetkililerinin, şehir idaresi, bürokrasi, okul ve kilise temsilcilerinin de iştirak ettiği iftar davetinde Melle Belediye Başkanı Jutta Dettmann (SPD) sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda: “Bu akşam Melle Müslüman Cemaati ve Melle Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ortak iftar daveti gerçekleştirildi. Dini cemaat temsilcileri, polis, Melle Belediyesi ve Osnabrück Belediyesi, Türk-Alman Çalışma Grubu, Kültürlerarası Hafta Çalışma Grubu ve Melle DİTİB Mimar Sinan Camii cemaati üyeleriyle birlikte önemli bir birliktelik göstergesi olan Ramazan iftarını açtık.” ifadelerine yer verdi.

Dettmann iftar öncesi yaptığı selamlama konuşmasında ise Türkiye’deki depremin yaralarının sarılıp depremzedelerin de Ramazan bayramına daha iyi bir durumda kavuşmasını dilediğini ve Melle DİTİB Mimar Sinan Camii’nin deprem sonrası depremzedeler yararına ortaya koyduğu dayanışmayı da takdir ettiğini ifade etti. Jutta Dettmann, hastanede tedavi gören eski DİTİB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Kılıç’a da şifa dileklerini ileterek Müslümanların Ramazan bayramını şimdiden tebrik etti.

Karşılıklı hoşgörü, diyalog ve barış içinde yaşama adına güçlü mesajların verildiği iftar programı çay ve baklava eşliğinde sohbetlerle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Bramsche’de camiye tehdit mektubu

Posted by - 4. August 2023 0
Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Bramsche beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyüp Sultan Camii‘ne ırkçı NSU…