Alman Anayasa Mahkemesi başörtüsü yasağını kaldırmadı

287 0

Almanya’nın Hessen eyaletinde hukuk alanında stajyerlik yapan kişilerin mahkemede yargıyı temsil pozisyonundaki görevlerde başörtüsü takma yasağı Alman Anayasa Mahkemesinin bugün verdiği kararla onaylandı.

Frankfurt kentinde avukatlık eğitimi gören Fas kökenli bir kişinin itirazı sonrasında Anayasa Mahkemesine taşınan davada hukuk alanında eğitim gören kişilerin mahkemede yargıyı temsil eden pozisyonlarda başörtüsü yasağının yasalara uygun olduğu kararlaştırıldı.

Mahkeme hukukçuların, ideolojik-dini açıdan tarafsız davranma yükümlülüğünü çerçevesinde böyle bir karar verdiklerini açıkladı.
Hessen eyaletinde hukuk eğitimi alan kişiler eğitim süresi içerisinde başörtüsü ile mahkeme salonlarına girip seyircilerin oturduğu yerlerde oturabiliyor. Yargıçların oturduğu yerlerde oturmaları ise yasaklanmıştı.

Related Post

Evde Hayat Var

Posted by - 27. März 2020 0
şin ciddiyetini anlamayıp hala sokağa çıkanlara bir önerim var; evde oturup TV izlemek, yoğun bakımda tavanı izlemekten daha iyidir.

Abhazya Bitcoin madencilerini kovdu

Posted by - 2. März 2021 0
Abhazya’da elektrik ucuz olduğu için Bitcoin madencileri için bir cennet haline geliyordu. Ancak üretilen yüksek elektirik yükü altında hatlar çöktüğü…

Almanya’da George Floyd protestosu

Posted by - 15. Juni 2020 0
Almanya’nın bir çok kentinde ABD’nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için gösteriler düzenlendi. Binlerce gösterici ırkçılık…