Krefeld’de nefret ve ırkçılığa karşı birlik mesajı verildi

327 0

Krefeld şehrinde faaliyet gösteren cami dernekleri, Hanau kentinde ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenleri anma ve İslam karşıtı eylemleri kınama mitingi düzenlendi.

Krefeld Belediye Sarayı önünde düzenlenen mitinge Belediye Başkanı Frank Meyer, Yeşiller Partisi Fedaral Miletvekili Ulle Schauws’un yanı sıra dini teşkilatların temsilcileri ile 500’e yakın kişi katıldı.

Mitingte konuşan Krefeld Belediye Başkanı Frank Meyer, Almanya’da yeni nazilerin oluşmasına izin verilmeyeceğini söyledi. İnsanların ölümüne, acıya sebep veren nefret ve ırkçılığa karşı hep birlikte bir arada tepki verileceğine vurgu yapan Meyer, Krefeld ve sakinleri için, ırk ve din farklılılığı gözetmeksizin hoşgörü, özgürlük ve karşılıklı saygı içerisinde, birlikte yaşanılacak bir gelecek dileğinde bulundu.

Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi dinine mensup din adamları nefret ve ırkçılığa karşı birlik mesajı verdi.

Korku ve nefretin oluşmaması için toplumun her kesimine bilhassa din adamlarına, kanaat önderlerine, medyaya büyük sorumluluk düştüğünü söyleyen DİTİB din görevlisi Kürşad Kaan Baki, “Kalplerimizi, düşüncelerimizi kin ve nefretten arındırmamız gerekiyor. Şu anki durumu bundan sonra da devam ettirmeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından Almanca ve Türkçe olarak terör saldırısında yaşamını yitirenler için dua edildi.


Ercüment Aydın / Köln

Related Post