Türkmen: „Hz. Peygamberi daha iyi anlamalıyız“

344 0

Türkmen: „Anne ve baba kendi çocuklarına yaptıklarıyla rol model olmalı“

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Saarland DİTİB Eyalet Birliği’ne bağlı derneklerin ortaklaşa düzenlediği “Hz. Peygamber ve Aile” konulu konferans ve Kur’an ziyafeti katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Festhalle-Fechingen salonunda gerçekleşen Mevlid-i Nebi programına Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen konuşmacı olarak katıldı.

„Peygamberimiz ve Aile“ temasıyla düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Hz. Muhammed’in rehberliğini, örnek kişiliğini anmayı ve anlatmayı amaçladıklarını söyleyen Saarland DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci, programın düzenlenmesinde emeği geçen derneklerin yöneticilerine, bay ve bayan din görevlilerine, cemiyetlerde eğitim gören öğrencilere ve cemaate teşekkür etti.

Mainz Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar ise katılımcıların Mevlid Kandili’ni ve Mevlid-i Nebi Haftası’nı tebrik ederek, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e sevgimizi ifade eden, onu öven, birlik ve beraberliğimizin önemli unsurlarından biri olan mevlidin Müslüman coğrafyasındaki yeri ve önemine vurgu yaptı.

“Hz. Peygamber ve Aile” konulu konferansında DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, bugün yaşanan bütün sıkıntıların aileyle ilişkisinin olduğuna dikkat çekerek, günümüzde aile problemlerinin iletişim eksikliği ve İslamı iyi anlamamadan kaynaklandığını söyledi.

‘Cennet Anaların ayağının altında’ olan bir dinde kadına şiddettin ancak İslamı anlanamamadan kaynaklandığını vurgulayan Türkmen, “Yüce dinimiz İslam; ailede adaletin, ahlakın, fedakârlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç ve sıkıntıların paylaşılmasını istemektedir” diye konuştu.

Türkmen şöyle devam etti: “Doğru rol model için ailenin bilinçli olmalıdır. Anne ve baba kendi çocuklarına yaptıklarıyla rol model olmalı, ahlakı düzgün nesiller toplumu da düzeltir. Daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır.”

Günümüzde evliklerin ve erken boşanması sebepleri arasında ise karşılıklı sabırsızlık olduğunu belirten Türkmen konuşmasını şöyle tamamladı: “Eşler birbirine sabır ve kolaylık göstermeli, bir birlerinin yükünü hafifletmeli, hayatı paylaşmalı ve kendilerine ailelerine zaman ayırarak güzellikler yapmalıdır. Ailede üç şey bir arada olmalı; sohbet, sadakat ve sevgi. Bu üç unsur hayatımızın formülü olmalıdır.”

Hz. Peygamberin örnek aile hayatından örneklerle konuşmasını sonlandıran Türkmen, böylesi güzel bir ortamı görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, tüm DİTİB ailesine ve misafirlere teşekkür etti.

Programda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla hazırlanan sinevizyon ve kısa filmler gösterildi. Yüzün üstünde öğrencinin görev aldığı etkinlik; Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahi ve şiirlerin okunması, kısa skeç gösterileriyle devam etti.

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinliğe Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız’ın yanı sıra DİTİB derneklerinin yöneticileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Duygulu anların yaşandığı etkinliğin sonunda katılımcılara gül takdim edildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post