DİTİB avlusunda rengarenk çiçekler açtı

638 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), “Doğayı Koruma Haftası” kapsamında Köln Merkez Camii’nde bir etkinlik düzenlendi.

2019 yılı “Doğayı Koruma Haftası” vesilesiyle, doğa derneklerinin ve farklı inanç gruplarının katkılarıyla Köln Merkez Camii’nde gerçekleşen programda, Cuma hutbesinde “Doğa ve Doğanın Korunması” konusu işlendi, namaz sonrası „Senin de Bir Fidanın Olsun“ konusu ile avluda oluşturulan saksılara çiçek dikildi ve çiçek tohumları ekildi.

DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral etkinlikle ilgili bir açıklama yaptı. 2019 yılı “Doğayı Koruma Haftası” vesilesiyle, doğa derneklerinin ve farklı inanç gruplarının katkılarıyla Köln DİTİB Merkez Camii’nde haftaya özel bir program gerçekleştirdiklerini söyleyen Saral, “ DİTİB’in ve Merkez Camimizin çevresinde yapacağımız yeşillendirme etkinliği ile dinimizin doğanın korunmasına verdiği öneminin anlaşılmasına vesile olacak ve içinde yaşadığımız topluma ve tüm kamuoyuna teşkilatımızın bu çalışmalara verdiği desteği göstereceğiz” dedi.

Saral şöyle devam etti: “Bu hafta vesilesiyle cuma hutbemizde “Doğa ve Doğanın Korunması” konusu işlendi. Çevreye duyarlı çalışmalarla farkındalık yapmak üzere gençlerizle, cemaatimizle ve ziyaretçilerle birlikte „Senin de Bir Fidanın Olsun“ teması ile çiçek ekerek, Merkez Camii’nin avlusunu yeşillendirdik. Camimizin önündeki kamuya ait alana Ehrenfeld Belediye Başkanımız ile görüşerek çiçek dikimi yaptık. Ayrıca doğanın korunması hakkında panel düzenleyerek etkinliğimizi noktaladık.”

Etkinlik çerçevesinde „Senin de Bir Fidanın Olsun“ isimli bir panel gerçekleştirildi. DİTİB‘ten Selim Mercan ve Rafet Öztürk’ün moderatörlüğü altında yapılan panele Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, EVA e.V. derneğinden Katje Mildenberger, Abrahamisches Forum Derneği’nden Dr. Jürgen Micksch, Federal Çevre Koruma Kurumu’ndan Andreas Mues, Tomorrow e. V. Derneği’nden Dr. Carry B. Dohe konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar „Allah‘a ve yaratıklarına karşı insan olarak sorumluluğumuz ve doğanın korunması‘ konusunda görüşlerini belirttiler.

Etkinlik çevreyi koruma konulu cami rehberliğiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

CAM KENARINDA OTURANLAR GRİP OLMUYOR

Posted by - 21. März 2018 0
Uçakta cam kenarında oturuyorsanız, grip olma riskiniz daha az. Yapılan bir araştırmaya göre uçakta koridor tarafında oturanlar cam kenarında oturanlara…

Gamescom

Posted by - 24. August 2017 0
Alanında dünyanın en büyük fuarı kabul edilen Gamescom açıldı.