Ramazanoğlu Avrupa Denizlililer Derneği’ni ziyaret etti

562 0

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı ve AKP Denizli Milletveki Dr. Sema Ramazanoğlu, Avrupa Denizlililer Derneği’ni ziyaret etti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu heyeti ile birlikte Avrupa’da artan İslamofobi eğilimlerini incelemek ve araştırmak için Almanya’daki temaslarını sürdüren Dr. Sema Ramazanoğlu Avrupa Denizlililer Derneği’ni ziyaret ederek yöneticilerle bir araya geldi.

Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören, Başkan Yardımcısı Murat Şahinarslan, Yönetim Kurulu üyeleri Azize İnceören ve Muhammet Tuncel tarafından karşılanan Ramazanoğlu’na dernek çalışmaları hakkında bilgi verildi. Başkan İnceören, özellikle Avrupa’da yaşayan Denizlili hemşerilerin varoluşu ve vizyonları hakkında Ramazanoğlu’na izlenimleri ve çalışmalarından bahsetti. Bu bağlamda Ramazanoğlu’da Başkan İnceören’in Almanya’da yaşayan Denizlili hemşerileriyle ilgili temaslarından ve birarada yaşama kültürünün Alman toplumun bir parçası olarak kendi öz kültürlerini unutmadan hemşeriler dernekleri kurarak sürdürmeleri ve gelecek nesillere aktarmaları çok değerli olduğunu ifade etti.

Avrupa ülkeleri arasında en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Almanya özellikle ekonomik işbirlikleri için daima açık olduğunun altını çizen A. İnceören, Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Leverkusen Belediyesiyle kardeş şehir protokolü için bizzat Leverkusen Belediye Başkanıyla temaslarını sürdürdüğünü ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Osman Zolan’la en kısa zamanda bir araya gelerek projeyi sonuçlandırmak istediklerini, iki şehir arasında oluşacak olan bu köprü sayesinde ticari, eğitim ve kültürel yönünden memleketimiz Denizli ve Leverkusen’i birbirine yakınlaştıracağını ifadeleriyle sözlerini tamamlamıştır.

Eğitim boyutuyla derneğe katkı sağlayan Başkan Yardımcısı Murat Şahinarslan ise özellikle iki kültürlü ve iki dilli yetişen gençlerin Türkçe dil seviyelerinin eksildiğini, diğer yandan ise üniversite eğitimine yönlenen gençlerin sayısı her yıl arttığını ifade etti. Şahinarslan, Türkiye’de üniversite eğitim kalitesinin artmasıyla Almanya ile Türkiye üniversiteleri arasında en kısa sürede değişim programlarının, ortak çalışma gruplarının ve işbirliği sözleşmeleri üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini, böylece Arupa’da Türkçe anadiline hakim olan bir entelektüel kesimin yetişmesi iki ülke arasında siyasi ve ekonomik bağlarının artmasına vesile olacağı düşündüğünü belirtti.

Başkan İnceören, Avrupa Denizlililer Derneği’nin 2018 yılında gerçekleştireceği „Avrupalı Denizlililerin Denizli Buluşması“ ile iki günlük „Denizli Kültür Şenliği“ hakkında açıklamalar yaparak Denizli Milletveki Dr. Sema Ramazanoğlu’ndan projeye destek sözünü aldı.

Ziyaretin ardından Ramazanoğlu, başkan Ali İnceören’in sahibi olduğu otomotiv sektöründe 50 personelle hizmet verdiği ASA şirketini gezerek, çalışanlarla sohbet etti.

Kaynak: Avrupa Denizlililer Derneği (A)

Related Post

BALIK İÇİN EHLİYET GEREKİYOR

Posted by - 2. Februar 2018 0
Japonca’da ismi „fugu“ olan bu balon balığı çeşidi, Japon mutfağının en pahalı yiyeceklerinden. Balığın karaciğeri, bağırsakları ve yumurtalıkları tetrodotoksin adı…

Almanya’da üç camiye çirkin saldırı

Posted by - 30. Oktober 2023 0
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde bulunan Bochum, Castrop-Rauxel ve Recklinghausen şehirlerinde üç camiye iğrenç saldırı gerçekleşti. Saldırılarda mavi poşetler…