Dini bilgiler ve hutbe yarışmalarının Almanya birincileri belirlendi

891 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)‘ne bağlı derneklerde eğitim görmekte olan öğrencilere yönelik geleneksel olarak her yıl düzenlenmekte olan 20. Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür Yarışması ve 18. Güzel Hutbe Okuma Yarışması Almanya finalleri tamamlandı.

Almanya genelinde 13 bölgeden bölge birincilerinin katıldığı Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür Yarışması Köln-Sindorf DİTİB Eyüp Sultan Camii’nde ve Güzel Hutbe Okuma Yarışması Essen-Mülheim DİTİB Fatih Camii’nde yapıldı.

Bilgi, hitabet ve diksiyon kategorilerinde yapılan Almanya finali yarışmalarının değerlendirmesi sonu ilk üç dereceye girenler belirlendi.

Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür Yarışması’nda; Köln bölgesinden Beyza Kılıçarslan, Merve Öztürk ve Merve Ünal birinciliği, Hamburg bölgesinden Ahmet Hakan Şahirer, Ali Turhal ve Abdulnadir Çakmak ikinciliği, Münster bölgesinden ise Tuğba Korkmaz, Bahar Arslan, Sümeyra Heleteli üçüncülüğü elde etti.

Güzel Hutbe Okuma Yarışması’nda ise;  Frankfurt bölesinden Hakan Furan, Köln bölgesinden Galip Efe ikinciliği ve Nürnberg bölgesinden Yüsufhan Özer ise üçüncü geldi.

Yarışma sonunda bir konuşma yapan DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, yarışmanın asıl amacının camilerde yetişen çocukları ve gençleri teşvik etmek, ödüllendirmek, ailelerine ve topluma gösterip kendilerini onura etmek olduğunu söyledi. Dilek, “Bu gençler Almanya’da 900’ü aşkın DİTİB cemiyeti arasında önce kendi cemiyetlerinde, sonra alt bölgelerde ve en sonunda bölgelerde seçilerek final yarışmasına gelmişlerdir. Dolayısıyla hepsinin birincidir. Bu özveriyi gösterdikleri için öncelikle hepsini tebrik ediyorum” dedi. Dilek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yavrularımızı yetiştiren din görevlilerini, onlara imkân sunun tün dernek başkanlarımızı ve yöneticilerimizi tebrik ediyorum. İnsana ve insanlığa hizmet için en büyük hedefimiz çocuklarımızın dinine ve yaşadığı topluma faydalı nesiller yetiştirmektir. Ahlaklı, imanlı, bilgili ve donanımlı nesiler yetiştirerek örnek göstermeliyiz. Bu yarışma gelecek nesillerimiz için bir örnek teşkil edecek, örnek olacak. Çalışmanın, bilginin ve donanımın bugün bir örneğini yavrularımızla birlikte yaşadık. Bilgilerin yarıştığı her anından doyumsuz keyif aldık. Aileleri tebrik ediyorum. Gençlerimizin her birine okul hayatlarında ve yaşamlarında başarılar diliyorum.”

Yarışmaların ardından dereceye giren öğrencilere belge ve ödülleri verildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Ev havaya uçtu 1 ölü 4 yaralı

Posted by - 23. April 2020 0
Almanya’nın Köln kentinde akli dengesi yerinde olmayan 79 yaşındaki Almanın oturduğu evi havaya uçurduğundan şüpheleniliyor. Bugün saat 14’de gerçekleşen patlamayla…