Öğrenciler “İslami Semboller Maket Yarışması”nda el becerilerini ve hayal güçlerini sergiledi

236 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Veliler Birliği tarafından Kur’an kurslarına devam eden öğrenciler arasında “İslami Semboller Maket Yarışması” adı altında etkinlik düzenledi.

Bölgede 51 cami derneği Kur’an kursunda eğitim gören öğrenciler, düzenlenen yarışmada birbirinden güzel eserler ortaya koydu. Kendi el emekleri ve hayal güçlerini yarıştırdıkları etkinlikte, öğrenciler hem eğlendi hem de öğrendi.

DİTİB camilerinde eğitim çalışmaları kapsamında, Kur’an-ı Kerim, namaz, hilal, tesbih, dua, Kâbe, cami, abdest, minare, mihrap, minber, şadırvan, seccade ve sadaka gibi İslami sembollerin maketlerinin yapıldığı yarışmaya 6-15 yaş grubundan 100’ün üzerinde öğrenci katıldı.

Yarışmada dereceye giren 8 öğrenciye Köln DİTİB Merkez Camii’nde ödülleri verildi.

Ailelerin yoğun ilgi gösterdiği ödül törenine, DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Köln Bölge Birliği Başkanı Adem Onur, Köln Bölge Veliler Birliği Başkanı Kader Durmuş, Köln Bölge Kadın Birliği Başkanı Ümran Aslan, Federal Kadın Çalışmaları Koordinatörü Nurten Afat’ın yanı sıra bölge cami dernek başkan ve yöneticileri, din görevlileri ile cami cemaati katıldı.

Ailelerin çocukları ile birlikte olmaları, birbirlerine vakit ayırmalarına vesile olmak amacıyla maket yarışması düzenlediklerini belirten Köln Bölge Veliler Birliği Başkanı Kader Durmuş, “Aileleri projemize dahil ederek anne ve babaların çocuklarıyla birlikte bir maket yapmakla zevkini tattıklarına inanıyorum. Seçmede inanın zorluklar çektik, her bir öğrencimiz birbirinden güzel maketlerle geldiler. Yarışma aslında bu işin sıralaması ancak hepsini başarılı buluyoruz. Bu manada bu yarışmaya katkı sonun derneklerimizin başkan ve yöneticilerine, hocalarımıza, velilerimize ve yarışmaya katılan öğrencilerimize teşekkür ediyorum“ diye konuştu.

Anlamlı yarışmayı tertipledikleri için emek verenlere teşekkür eden Köln Bölge Birliği Başkanı Adem Onur da, Köln Bölge Birliği Başkanı Adem Onur da, “Düzenlenen yarışma çocuklarının yanında olup, maketlerine emek veren, destek sunan tüm ailelerden razı olsun. Birbirinden güzel eserler ortaya koyan her bir çocuğumuzu ve ailelerini tebrik ediyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyorum“ dedi.

Yarışmanın arkasında büyük bir emeğin ve gayretin olduğunu ifade eden DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey ise, “Birbirinden güzel eserler ortaya koyan yavrularımıza ve onları teşvik eder aileleri tebrik ediyorum. Ailelerin projemize dahil ederek anne ve babaların çocuklarıyla birlikte bir maket yapmakla zevkini tattıklarına inanıyorum. Bu ortak çalışma onların manevi hayatına da katkı sunduğunu düşünüyorum. Yarışmaya katılın tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bizim için hepsi birinci ve hepsi kıymetli çünkü arkasında bir emek var, samimiyet var.“ ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından “İslami Semboller Maket Yarışması“ sonunda dereceye giren Enes Şahin (Hürth), Mustafa Musab Ünver ve Miraç Çevik (Köln-Merkez), Enes Ay (Würselen), Mustafa Utku Taşkaldıran (Wesseling), Samuel Niewadomski (Porz), Mikail Balta (Pulheim) ve Esra Aleftekin‘e (Engelskirchen) başarı belgeleri ve ödülleri verildi.

Ödül töreni sonrası hissettikleri duyguları tarif edecek kelime bulmakta zorlandıklarını ifade eden Ünver ailesi, etkinlik vesilesiyle evlerinde büyük bir heyecan yaşandıklarını dile getirerek, bu anlamlı yarışmayı düzenleyen veliler birliğine ve hocalarına teşekkür etti.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post