Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle 50 bin fidan dikildi

292 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Nürnberg bölgesinde faaliyet gösteren dernekler, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle „Her Çocuk Bir Fidan, Her Fidan Bir Çocuk“ temasıyla düzenlendikleri kampanyada, 50 bin fidan toprakla buluştu.

Hatay’ın Belen ilçesinde yanan ormanların yeniden hayat bulabilmesi ve yeşermesi adına başlatılan fidan kampanyasına, Nürnberg bölgesinden DİTİB dernekleri 50 bin fidanla katkıda bulundu.

Hatay’da geleceğe bir nefes bırakabilmek adına DİTİB Nürnberg bölge dernekleri ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliğiyle gerçekleştirilen fidan bağış ve dikim törenine; TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, Nürnberg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, Hatay İl Müftü Vekili İrfan Açık’ın yanı sıra Nürnberg bölgesi din görevlileri ile STK yöneticileri katıldı.

Açılış törenin ardından yapılan dualarla 50 bin fidan toprakla buluştu.

Fidan dikim töreninde konuşan Nürnberg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle güzel ve farkındalık oluşturacak bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Gökçebay, “Bu yıl bir farkındalık oluşturmak amacıyla DİTİB derneklerimizin ve din görevlilerimizin katılımı ile Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri çerçevesinde fidan kampanyası düzenledik. Hz. ‘Peygamber ve Çocuk’ ana teması üzerinden yola çıkarak „Her Çocuk Bir Fidan, Her Fidan Bir Çocuk“ sloganıyla kampanya başlattık. Cemaatin bütün kalbi ve gönlüyle destek olduğu kampanyada 50 bin fidan bağışı yapıldı. Vefakâr, cefakâr ve hamiyetperver cemaatimizin destekleriyle bugün güzel ve anlamlı güne vesile oldular. Bizler de 50 bin fidanın emanetçisi olarak düzenlenen törenle cemaatimizin fidanlarını toprakla buluşturduk. Rabbim bağışçılarımızın hayırlarını kabul eylesin, teveccühlerini kabul buyursun, rızasına mazhar buyursun” ifadelerini kullandı.

Yetim 100 çocuğa kıyafet ve ihtiyaç sahibi ailelere de gıda yardımında bulunulduğunu kaydeden Gökçebay, „Her Çocuk Bir Fidan, Her Fidan Bir Çocuk“ temasıyla gerçekleştirilen kampanyaya destek veren Nürnberg bölgesi DİTİB derneklerine ve bağışçılara katkılarından ötürü teşekkür etti.

Yanan ormanın yeniden hayat bulması için fidanların toprakla buluşturulması hem İslami, hem insanı, aynı zamanda tabiat meselesi olduğunu ifade eden, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, “1961 yılından bu tarafa almış yıla yakın Almanya’da varlığını sürdüren kardeşlerimize katkılarından ötürü şükranlarımı sunuyorum. Nürnberg DİTİB Danışma Kurulu Başkanı ve din görevlilerine, ayrıca DİTİB camiasına teşekkür ediyorum. DİTİB cemaatimizden Allah razı olsun, Rabbim ululardan eylesin” ifadelerini kullandı.

Hatay’ın Belen ilçesinde devam edecek olan fidan dikim etkinliğinin ilk etabında gönüllülerin katkılarıyla toplamda 52 bin 600 fidan toprakla buluşacak.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

DİTİB gönüllüleri Beyrut’a gidiyor

Posted by - 25. Oktober 2020 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen büyük patlamanın ardından yaraları sarmak üzere bölgeye gidiyor. DİTİB,…

Esslingen DİTİB Camii ibadete açıldı

Posted by - 28. April 2023 0
Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Esslingen beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camii, ibadete açıldı. Geleneksel cami mimarisi…

Köln’de ‘MOSQ Festivali’ başladı

Posted by - 8. Juni 2023 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve MoscheeForum işbirliğinde 2022 Lale Festivali’nin devamı niteliğinde MOSQ Festivali başladı. Köln DİTİB Merkez…

Patatese yüzde 35,5 zam

Posted by - 18. Dezember 2021 0
Almanya’da enflasyon artışı 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış bulunuyor. Enflasyon oranı bir önceki yılın Kasım ayına göre yüzde 5,2…