Köln bölgesi hacı adayları bilgilendirildi

476 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 2018 yılı Hac Organizasyonu ile hacca gidecek hacı adaylarına yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.

Köln ve çevresinden bu yıl hac görevini yerine getirecek hacı adayları için düzenlenen bilgilendirme semineri Köln DİTİB Genel Merkez’de yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, DİTİB Genel Başkan Vekili Ahmet Dilek, hacı adaylarına hacca hazırlık kapsamında bazı tavsiyelerde bulundu. Dilek, “Hac İslam’ın en önemli şiarından ve şartlarından biridir. Hac için kalben ve ruhen hazırlıklıklarımızı tamamladık. Öncelikle bu yolculuğa çıkmadan önce iki hususun altını çizmek istiyorum. Birincisi bu yolculuk bir sabır yolculuğudur. Her şeyimizle birlikte sabredeceğiz, sabır imtihanından geçeceğiz. İkincisi ise toplu yapılan eylemlerde, ibadetlerde din görevlilerimize ve kafile başkanlarımıza tabi olmanızdır. Onların koydukları kurallara ve yönlendirmelerine tabi olmanızdır. Hac hizmetlerinin tamamında hepimize büyük görevler düşüyor. Hepimiz birbirimizden sorumluyuz. Bunu başarabilirsek güzel bir hac ibadeti eda etmiş olacağız. Yüce Mevla, aynı gittiğiniz gibi orada görevi tamamlamış olmanın, kabul olmuş bir hac görevini ifa etmenin mutluluğu ile ailenize, sevenlerinize dönmenizi nasip etsin.“ dedi.


Hacı adaylarına yönelik düzenlenen seminerde Köln DİTİB Merkez Camii din görevlisi Emre Şimşek, ‘uçuşlar, intikal ve yerleşimlerde dikkat edilecek hususlar’, Eitorf DİTİB Camii din görevlisi ve kafile başkanı Ahmet Kadıoğlu ‘Hac menasiki’, Euskirchen DİTİB Camii din görevlisi Recep Sarıkaya ve Wesseling DİTİB Mimar Sinan Camii din görevlisi Hüseyin Sözen ‘Mekke ve Medine’de ziyaret yerleri’, Diyanet Vakfı Avrupa Kurban Koordinatörü Selman Aktaş ise ‘Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’ hakkında bilgiler verdi. Ayrıca bayan hacı adaylarına yönelik Köln bölge bayan din görevlileri Hacire Öncü ve Sena Atasoy tarafından da bayan hacı adaylarına yönelik ayrı bir seminer verildi.

Hacı adayları 3 Ağustos tarihi itibariyle Köln Havalimanından kutsal topraklara uğurlanacak.

Gün boyu süren hacı adayları bilgilendirme semineri, soruların cevaplandırılması ve yapılan dua ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Her 5 kişiden biri yoksul

Posted by - 19. Februar 2018 0
Almanya’da, geçtiğimiz sene ülke nüfusunun yüzde 19,7’si yani 16 milyon kişi, yoksullukla karşı karşıya kaldı. Federal İstatistik Dairesinin verilerine göre,…

DİTİB’de Mevlid Kandili coşkusu

Posted by - 19. November 2018 0
Peygamber Efendimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid Kandili İslam aleminde coşkuyla kutlanıyor. Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB)…