Hanau kurbanları anıldı: “Bir Daha Asla!”

482 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln-Chorweiler Camii’nde, Hanau kentinde ırkçı terör saldırısı sonucu yaşamlarını yitirenler anıldı.

“Bir Daha Asla!” temasıyla düzenlenen anma programı, 19 Şubat’ta ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden 4’ü Türk 9 kişi için okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Chorweiler Camii din görevlisi Mehmet Korkut’un Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dernek başkanı İbrahim Altun, Hanau ve dünyadaki terör mağdurları için daha fazla fedakarlığın yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Anma programına katılan Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, İdlib’de şehit olanları anarak başladığı konuşmada, Hanau’da hayatını kaybedenlerin ailelerine de başsağlığı diledi.

Son dönemlerde maalesef Solingen olayı, NSU saldırıları gibi birçok olayla karşılaştık. Bu tür ırkçı terör olaylarına çanak tutan bir ortamın olduğuna dikkat çeken Erciyes, “Bu olayların ve saldırıların üzerine hep birlikte gitmeliyiz. Alman yetkililerden beklentimiz bu yöndedir. Öncelikle bu konunun iyi teşhis edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Hanau’da yaşanan terör olayının uzun zamandır altı çizilen İslam düşmanlığı ve ırkçı saldırıların son zincirini oluşturduğunu ifade eden Erciyes, bu olayın bazılarının dile getirdiği gibi “çılgın bir insanın gerçekleştirdiği münferit bir olay” olmadığına vurgu yaptı.

Türk toplumunun 60 yıldır Almanya’da yaşadığını ve artık Almanya’nın bir parçası olduğunu belirten Erciyes şöyle konuştu: “Toplumumuz Almanya’nın kalkınmasına, gelişmesine önemli katkılarda bulundu. Artık burası sizlerin evi. Bu tarz saldırılar toplumumuzu korkutmayacaktır. İnanıyoruz ki Alman toplumuyla birlikte bu olaylar karşısında dik durup, birlik ve beraberlik içinde bu sorunları aşacaksınız.“

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Federal Milletvekili Gisela Manderla ise burada birçok ülkeden gelen insanlarla birlikte barış ve huzur içinde yaşadıklarını, bu birlik ve beraberliği kimsenin bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından terör saldırısında yaşamını yitirenler için dua edildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Camiye saldırı

Posted by - 31. Januar 2017 0
Kanada’da Quebec eyaletinin başkenti Quebec City’de aynı zamanda cami olarak kullanılan İslam Kültür Merkezi, namaz sırasında silahlı kişilerin saldırısına uğradı.…

Afganistana sınırdışı

Posted by - 2. Juni 2017 0
Mülteci olarak Afganistan’dan Almanya’ya göç eden veya savaş nedeni ile kaçan bir çok kişi, iltica başvuruları red edildiği için sınırdışı…