Almanya’da karnaval sezonu başladı

383 0

Almanya’da Ren nehri kıyısındaki kentlerde kutlanan ve “Beşinci Mevsim” olarak adlandırılan karnaval sezonu başladı.

Köln kentinde şehir merkezinde toplanan binlerce kişi, soğuk havaya rağmen giydikleri birbirinden ilginç ve rengarenk kostümlerle eğlendi. Karnaval şarkıları eşliğinde dans eden insanlar, tarihi Dom Katedrali çevresinde bir araya geldiler. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alanda hep bir ağızdan 11’den geriye sayılarak karnaval sezonunu başlatıldı. Karnaval bu yıl „Kalp şehrin burasında atıyor“ sloganıyla yapılıyor.

Karnaval Komitesi Başkanı Christoph Kuckelkorn yaptığı basın açıklamasında, “Binlerce kişi bir araya gelip bu güne hazırlandı. Kostümler ve araçlarını aylar öncesinde birlikte çalışarak hazırladı. Bugün herkes birlikte komşularıyla eğlenecek.“ dedi.

Geleneksel olarak Köln, Düsseldorf, Bonn ve Mainz gibi kentlerde kutlanan karnaval, her yılın 11 Kasım günü saat 11.11’de başlayıp, Şubat ayının sonuna kadar devam ediyor. 

Related Post

Köln Merkez Camii’nde bayram coşkusu

Posted by - 11. August 2019 0
Almanya’da yaşayan müslümanlar Kurban Bayramı’nın ilk günü bayram namazı için camilere akın etti. Köln’de yaşayan müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren…