Dünya Engelliler Günü nedeniyle “Engelsiz Cami Rehberliği” etkinliği düzenlendi

469 0

Dünya Engelliler Günü nedeniyle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde MoscheeForum ile Birlikte Yaşam İçin Kültürlerarası Enstitü (III e.V) işbirliğinde, işitme, konuşma ve yürüme engellilere yönelik “Engelsiz Cami Rehberliği” etkinliği düzenlendi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde “Engelsiz Cami Rehberliği” etkinliği çerçevesinde İslam ve cami müştemilatı hakkında Almanca işaret diliyle bilgilendirme yapıldı, camilerin sosyal ve kültürel özellikleri anlatıldı.

Birlikte Yaşam İçin Kültürlerarası Enstitü işbirliğiyle ikinci kez eğitim programı çerçevesinde etkinlik düzenlediklerini belirten MoscheeForum direktörü Murat Şahinarslan, “Engeli ne olursa olsun o kardeşlerimize bizim sahip çıkmamız gerekiyor. Daha fazla onlara destek olmamız gerekiyor. Onlara sahip çıkmak bu bizim için yüce Rabb’imizin vermiş olduğu vazifelerden birisidir. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Peygamber Efendimiz öyle buyuruyor. Etkinlikten ve gösterilen ilgiden mutluluk duyduk. Bir çok kez tekerrür etmesi en büyük arzumuzdur” dedi.

Şahinarslan ayrıca, Almanya genelinde DİTİB camilerinde Cuma günü okutulan hutbenin DİTİB sitesinde işaret diliyle de anlatıldığını belirtti.

Birlikte Yaşam İçin Kültürlerarası Enstitüsü Başkanı Funda Fidan da, MoscheeForum işbirliğinde ikinci kez etkinlik düzenlenmesinden duyduğunu memnuniyeti ifade etti. Fidan, bundan sonra da işbirliğinin artarak devam edeceğini söyledi.

Gün boyu süren ve Almanya’nın farklı şehirlerinden katılımcının iştirak ettiği etkinliğin sonunda, Birlikte Yaşam İçin Kültürlerarası Enstitü (III e.V) Başkanı Funda Fidan ve MoscheeForum direktörü Murat Şahinarslan tarafından katılımcılara hediye takdim etti.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post