DİTİB’den Türkçe ve Almanca hazırlanan elifba cüzü dijital ortama taşındı

1015 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Akademi tarafından Türkçe ve Almanca olarak iki dilli olarak hazırlanan „Kuran Öğreniyorum / Ich lerne den Koran lesen“ elifba kitabı dijital ortama taşındı.

2014 yılında hazırlanan beşinci baskısıyla 100 binden fazla öğrenciye ulaşan „Kuran Öğreniyorum / Ich lerne den Koran lesen“ elifba kitabı, DİTİB’e bağlı tüm camilerde kaynak olarak kullanılıyor.

Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrenebilmek için hazırlanan iki dilli “Kuran Öğreniyorum / Ich lerne den Koran lesen” elifba cüzü artık internetten https://www.ditib-akademie.de/kuran-ogreniyorum/ bağlantısından takip edilebilecek.

“Kuran Öğreniyorum / Ich lerne den Koran lesen” elifba cüzünün dijital ortama taşınmasına ilişkin açıklamada bulunan  DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, gerek öğrencilerden gerekse öğreticilerden aldığımız dönütler neticesinde beşinci baskısı yapılan elifba cüzünün hem pratik kullanımı hem de iki dilli olması nedeniyle büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Başarılı bir çalışma sonucunda elifba cüzünün sesli olarak dijital ortama aktarıldığını ifade eden Türkmen şöyle davam etti: „Bir sonraki aşama olan elifba cüzünün dijital ortama taşınması konusunda DİTİBAkademi’de bir yıla yakın zamandan beri yapılan çalışmalar sonuçlandı. Başarılı bir çalışma sonucunda elifba cüzümüzü sesli olarak dijital ortama aktarıldı. Program, Almanca ve Türkçe konuşan bütün yaş gruplarına hitap etmekte olup elifba cüzündeki metinlerin tamamı seslendirilmiştir. Sesli dinlenmek istenilen yerlerin üzerine veya yandaki seslendirme simgelerine bir defa tıklamak yeterlidir. Program, Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlama yönünde atılan ilk adım olan Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okuyabilmeyi kolaylaştıracaktır. Bu çalışma sadece çocuklara değil Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrenmek isteyen herkese hitap etmektedir. Bağlantısı verilen sayfada ayrıca programın bilgisayar sürümünü de indirmek mümkündür. Almanya’da yaşayan çocuklarımıza yönelik modern imkânlarda eğitim materyalleri sunma çalışmasının bir parçası olan bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum, emeği geçen din görevlileri ve DİTİB Akademi çalışanlarını tebrik ediyorum.”

Dua ve surelerin renkli ok takipli videolarını izleme ve metinlerin üzerine tıklayarak Almanca ve Türkçe konu anlatımlarını dinleyebilme imkanı sunan interaktif programa https://www.ditib-akademie.de/kuran-ogreniyorum/ sayfasından ulaşılabiliyor.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Kafasız Kız

Posted by - 26. März 2019 0
Maya ve iki yaşındaki ablası Charlie, Cadılar Bayramı çerçevesinde