DİTİB’de dört dalda Almanya finali yapıldı

90 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) hafta sonu Almanya geneli bölge birincilerinin katıldığı yarışmalara ev sahipliği yaptı.

Köln DİTİB Genel Merkez’de düzenlenen “18. Ezanı Güzel Okuma”, “21. Güzel Hutbe Okuma”, “23. Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür” ve “23. Kur‘an-ı Kerim’i Güzel Okuma” yarışmalarının Almanya finallerinde büyük heyecan yaşandı.

Yarışmalara; DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, bölge dini danışma kurulu başkanlarının yanı sıra din görevlileri, dernek yöneticileri, öğrenci velileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmalar Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış ve selamlama konuşmalarıyla başladı.

Kıyasıya mücadeleli, heyecanlı ve dolu dolu geçen yarışmalar sonunda Almanya finallerinde dereceye girenler belirlendi.

Dört dalda 91 öğrencinin katıldığı yarışmaların Almanya finalinde;

23’üncüsü düzenlenen ‘Temel Dini Bilgiler ve Genel Kültür Yarışması’nda; Mustafa Sungur, Irmak Yılmaz ve Zehra Akbulut’tan oluşan Düsseldorf bölgesi ekibi birinciliği, Semih Çakır, Ali Osman Kerem Uyucu ve Musab Fudaly Kuş’tan oluşan Mainz bölgesi ekibi ikinciliği ve Mert Şahin Çankaya, Ali Şahmeran Baltacı ve Kübra Erez’den oluşan Frankfurt bölgesi ekibi üçüncülüğü,

23’üncüsü düzenlenen ‘Kur‘an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ kız öğrencileri arasında Münih bölgesinden Afifa Tchadızınde birinciliği, Essen bölgesinden Zeynep Aksoy ikinciliği, Hamburg bölgesinden Rabia Sevim Tadık üçüncülüğü, erkek öğrencileri arasında ise Mainz bölgesinden Halil Sevdiğim birinciliği, Düsseldorf bölgesinden Osman Açıkgöz ikinciliği ve Nürnberg Abdullah Kotwal üçüncülüğü,

21’incisi düzenlenen ‘Güzel Hutbe Okuma Yarışması’nın finalinde; Frankfurt bölgesinden Muhammet Taha Kılınç birinciliği, Münih bölgesinden Musab Yayla ikinciliği, Nürnberg bölgesinden Abdurrahman Hamza Taşdemir ise üçüncülüğü,

18’incisi düzenlenen ‘Ezanı Güzel Okuma Yarışması’nın finalinde; Hannover bölgesinden Mohammad Omair Jahed birinciliği, Karlsruhe bölgesinden Muhammet Enes Çatak ikinciliği, Stuttgart bölgesinden Can Genç ise üçüncülüğü elde etti.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey belge takdimi öncesi konuşma yaparak, yarışmacı öğrencileri gayretlerinden ötürü kutladı.

Yarışmadaki esas amacın camilerde yetişen çocukları ödüllendirmek ve teşvik etmek olduğunu ifade eden Kuzey, “Öğrencilerimiz bu yarışmaya önce alt bölgelerden, ardından bölgelerden birinci gelerek Almanya finaline katılmaya hak kazandılar. Bu özveriyi gösterdikleri için öncelikle hepsini tebrik ediyorum. Onları yetiştiren anne ve babaları başta olmak üzere, din görevlilerini ve dernek yöneticilerini canı gönülden tebrik ediyorum. Rabbim yollarını ve bahtlarını açık eylesin diye dua ediyorum” dedi.

Gençlerden umutluyuz

Kuzey konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burada hep birlikte el ele vererek çocuklarımızın yetişmesi için gayret gösterdiniz. En büyük hedefimiz çocuklarımızın dinine ve yaşadığı topluma faydalı nesiller yetiştirmektir. Gelecekte bu gençlerimiz cami hizmetlerine destek vereceklerinden ve buralarda farklı kademelerde görev alacaklarından eminiz. Onların daha iyi yetişmesi için gayret gösteriyoruz ki bu emanetleri onlara teslim edelim. Bu kuruma en ufak hizmeti dokunan, gayretini, çabasını ortaya koyan bütün büyüklerimize şükranlarımı arz ediyorum. Vefat edenlere Rabbim’den rahmet, hayatta olanlara da sağlık ve afiyet diliyorum.”

Dört dalda yapılan yarışmaların Almanya finali; dereceye giren yarışmacılara, belge ve ödüllerinin verilmesiyle yarışmalar sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Gifhorn’da çoşkulu ‚Öğrenci Şöleni‘

Posted by - 25. Juli 2022 0
Aşağı Saksonya eyaleti Gifhorn beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Selimiye Camii’nde ‚Öğrenci Şöleni‘ düzenlendi. Gifhorn DİTİB Selimiye…