DİTİB yeni dönem ilk istişare toplantısını gerçekleştirdi

281 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 13 Haziran’da gerçekleşen 18. Olağan Genel Kurulu’nun ardından istişare amacıyla bir araya geldi.

Dahlem DİTİB Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen istişare toplantısına DİTİB yönetim kurulu üyeleri, eyalet ve bölge birliği başkanları, dini danışma kurulu başkanları, federal gençlik, kadınlar ve veliler birliği başkanları ile bölge ve genel merkez birim müdürleri katıldı.

Pandemi sebebiyle 2020 yılı Mart ayından itibaren çevrimiçi gerçekleştirilen toplantılarla bir araya gelebilen teşkilat yöneticileri, yaklaşık ikili yıllık bir aranın ardından düzenlenen bir toplantıda gündemle ilgili konuları ilk kez yüz yüze değerlendirme imkânı buldu.

Toplantı öncesinde, Eğitim Merkezi’nde oluşturulan test istasyonunda Covid-19 testi yaptıran katılımcılar, daha sonra açık alanda düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantı, DİTİB Özel Kalem Müdürü Alaattin Salçık’ın sunumu ve Düsseldorf DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Akpınar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Toplantıda bir selamlama konuşması yapan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen DİTİB teşkilatına teşekkür etti. Türkmen, “Başarılı geçen bir genel kurulun ardından sizlerle bir araya gelmeyi arzu ettik. Bugün itibariyle besmele ve dualarla yeni bir hizmet dönemine başlıyoruz. Şimdiye kadar olduğu gibi, bu dönemde de güzel bir faaliyet dönemi geçireceğimize inanıyorum. Bu yolda hizmet arkadaşlarımız olan eyalet ve bölge birliklerimizin başkanlarına, dini danışma kurulu başkanlarımıza, eyalet ve bölge gençlik, kadın ve veli kolları başkanlarımıza, müdürlerimize, bütün dernek yöneticilerimize, din görevlilerimize, cemaatimize ve genel merkez personelimize teşekkür ediyorum.” dedi.

DİTİB’in, hizmet ve faaliyetlerinde barış ve toplumsal uyumun teminatı olarak hareket ettiğine vurgu yapan Türkmen, bugüne kadar bunun aksini ispat eden hiçbir gelişme olmadığını ve dinin doğru anlaşılması ve toplumsal uyum konusunda DİTİB’in çok önemli hizmetler yürüttüğünü ve bu hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Konuşmasında DİTİB’in dününü ve bugününü değerlendiren Türkmen şöyle konuştu: “Yeni faaliyet dönemimizde din eğitimi alanında daha fazla yazılı ve görsel materyal üretmeye çalışacağız. Sosyal hizmetler alanında da yapacak çok işimiz var. Dünyanın dört bir tarafında hayrî hizmetlerimiz devam edecek. Hepimiz için sadaka-i cariye olacak kalıcı hizmetler yapacağız. Mazlum coğrafyalarda inşa edeceğimiz camiler ve okullar, Allah’ın izniyle, o bölgelerde yaşayan gençlerin ve çocukların, kısaca o toplumun istikbalinin yetişeceği kalıcı mekânlar olacaktır. Derneklerimizin hukuki, mali ve her türlü işlemlerini verimli hale getirmek için düzenli seminerler yapacağız. Derneklerimize daha da güvenli ve sistemli rehberlik hizmeti sunmaya çalışacağız. Dini cemaatler, yerel yöneticiler ve içinde bulunduğunuz toplumla daha iyi iletişim kurma adına güzel işler yapacağız. Fitre-zekât alanında yaptığımız hizmetlerimizle, bilhassa Ramazan ayında dünyanın dört bir tarafına iyilik elimizi uzatarak mazlumların dualarını alma imkânımız oldu. İnşallah bu hizmetlerimiz gelecek yıllarda da devam edecektir. Öğrenci evleri alanında da hizmetlerimiz artarak devam ediyor. İnşallah bunların meyvelerini birlikte göreceğiz. Kurban hizmetlerimizle geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da mazlum ve mağdur bölgelere ulaşmaya çalışacağız. Dünyaya iyilik hâkim oluncaya kadar insanlığın vicdanı olmaya devam edeceğiz.”

Konuşmasında istişare süreçlerinin çok iyi işletilmesi gerektiğini işaret eden Türkmen konuşmasını şöyle tamamladı: “Özgüven ile istişareyi asla bırakmayalım, aceleyle kararlar vermeyelim. DİTİB ailesi olarak iletişimimizi ve istişaremizi ön planda tutalım. Her birimiz birbirimizden sorumluyuz. Yeni dönemde yeni bir azim ve heyecanla çalışmalarımıza devam edeceğiz. DİTİB bundan sonra da geleceğimize ve insanımıza yatırıma devam edecektir.“

Uluslararası İlahiyat Programı mülakatları sebebiyle Almanya’da bulunan ve bu vesileyle toplantıya iştirak eden Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay’ın selamlama konuşmasının ardından toplantı, katılımcıların dilek ve temennileriyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Berat Kandili dualarla idrak edildi

Posted by - 17. März 2022 0
Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde düzenlenen özel programlarla idrak…

Bramsche’de camiye tehdit mektubu

Posted by - 4. August 2023 0
Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Bramsche beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyüp Sultan Camii‘ne ırkçı NSU…