DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen’den Kadir Gecesi Mesajı

205 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, Kadir Gecesi münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Kadir Gecesi münasebetiyle yayımladığı mesajda;

“Rahmet, mağfiret, bereket ve arınma iklimi olan Ramazan-ı Şerif’in son günlerinde Kadir gecesine ulaşmanın sevinci ve heyecanını yaşıyoruz. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesi’ni 27 Nisan Çarşamba gününü 28 Nisan Perşembe gününe bağlayan gece Allah’ın izniyle idrak edeceğiz. Bizleri böylesine mağfiret, feyiz ve bereket yüklü mübarek bir geceye daha eriştirdiği için Rabbimize sonsuz hamd ü senalar ediyoruz” dedi.

Türkmen mesajında şunları kaydetti:

“Kadir; şeref, izzet, itibar ve yücelik gibi anlamlara gelir. Kadir Gecesi ise, tüm insanlığın kadrini, kıymetini yücelten bir gecedir. Yüce Allah bu gecede insanlığa bir kurtuluş reçetesi olan Kur’an-ı Kerim’i göndermiş, son ve en mükemmel din olan İslam ile dünyayı şereflendirmiştir. Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in getirdiği evrensel prensiplerle; güzel ahlak, adalet, merhamet, barış ve esenlikle kadir kıymet bulma gecesidir. Kadir gecesi, dua ve tövbelerin kabul edildiği feyiz ve merhamet yüklü, kutlu bir gecedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), ‘faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı’ müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” diyerek dua etmemizi tavsiye etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz cemaatimiz olmak üzere, tüm İslam âleminin mübarek Kadir Gecesi’ni içtenlikle tebrik ediyorum. Rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan-ı şerifte tuttuğumuz oruçlarımızın, eda ettiğimiz ibadetlerimizin ve bütün hayırlarımızın makbul olmasını diliyorum. Bu gecede yapacağımız dua ve yakarışların İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın, barış, huzur, sükûn ve saadetine vesile olmasını, Ramazan Bayramı’na da sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Yüce Mevla’mızdan niyaz ediyorum.”

Related Post

DİTİB yeni yönetimini seçti

Posted by - 26. Februar 2023 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 26 Şubat 2023 tarihinde düzenlediği 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni yönetim kurulunu…