Genel Başkan Türkmen’den DİTİB gönüllülerine teşekkür

572 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) eyalet birlikleri ve teşkilat başkanları 2021 yılının ilk video konferans yöntemiyle düzenlenen istişare toplantısıyla bir araya geldi.

Rheinland Pfalz ve Saarland DİTİB Eyalet Birlikleri ve teşkilat başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, tüm dünyada etkisini devam ettiren salgın sürecinde DİTİB teşkilatınca yapılan ve 2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler istişare edildi.

DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen video konferansı, Rheinland Pfalz Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız ve Saarland Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci’nin eyaletlerde yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesi, Rheinland Pfalz Eyalet Birliği Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar ve DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek’in selamlama konuşmalarıyla başladı.

Yaklaşık 3 saat süren istişare ve değerlendirme toplantısında DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, 2020 yılının genel değerlendirmesini ve 2021 yılında gerçekleştirilecek faaliyetler üzerinde durdu.

Türkmen’den zorlu süreç için DİTİB teşkilatına teşekkür

Salgın sürecinde DİTİB’in yaptığı çalışmaları değerlendiren Türkmen, bir yıla yakın süredir tüm dünyanın zor bir süreçten geçitiğini ifade ederek, bu süreçte topluma ve insanlığa hizmet noktasında yapmış oldukları çalışmalarla, gösterdikleri özveri ve gayret için teşkilat başkanlarına teşekkür etti.

Koronavirüs vakasının yükselişe geçtiği Mart ayında planlanan istişare toplantılarını iptal etmek ve camileri kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Türkmen, DİTİB ailesi olarak o günden beri süreci birlikte iyi yürüttüklerini kaydetti.

Ramazan ayı itibariyle önce vakit akabinde Cuma namazları ile yeniden başladığını aktaran Türkmen, camilerde maske, mesafe ve temizlik kurallarının en üst safhada uygulandığını söyledi.

DİTİB toplumun her kesimine ulaşmaya çalışan bir kurumdur

DİTİB tüm imkanlarıyla toplumun her kesimine ulaşmaya çalıştığını anlatan Türkmen şöyle devam etti: “DİTİB özellikle cemaat olma yolunda gelişmeler gösteren bir kurumdur. Bu yönde de çalışmalarımız, görüşmelerimiz ve mücadelemiz devam ediyor. Rheinland-Pfalz eyaletinde ‘Hedef Anlaşması’ imzalananarak  güzel bir gelişme kaydedildi. Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde güzel bir model uygulandı. Bu olumlu ve güzel gelişmelerin diğer eyaletlere de sirayet edeceğini ümit ediyoruz. Önemli olan bu zorlu süreçlerde bizim nerede konuşlandığımız ve nasıl durduğumuzdur. Bu zor süreçte derneklerimiz ihtiyaç sahiplerine maske diktiler, risk grubundaki insanlara yardımcı oldular, yaşlı insanlara yardımda bulundular. Kurumsal olarak da zor zaman ahlakına tutunmak tam da böyle zamanda birlik ve beraberliği, birbirimizle iletişimi daha sağlam tutmak, merkez ile taşra arasındaki sorunları rahatça konuşabilmektir. Bu vesileyle online da olsa bu zorlu süreçte güzel hizmetler yürüten dernek başkanlarımıza teşekkür etmek, dua ederek moral vermeyi arzu ettim.”

DİTİB çalışmalarına öğrenci evleri vizyon kattı

Türkmen, DİTİB’in üniversitelerde eğitim gören öğrencilere yurt ve burs imkanı sunduğunu belirterek, öğrenci evlerinde sadece konaklama hizmetinin yanı sıra eğitimlerine katkı sağladıklarına vurgu yaptı. Bu hizmetin sahibinin dernekler olduğunu söyleyen Türkmen, şu anda 450 kapasiteli öğrenci evlerinde kalan her bir öğrenciye burs imkanı sunduklarını belirtti.

DİTİB hizmet çeşitliliğini geliştirecek

Hizmetlere yenilik ve farkındalık katmanın gayreti içerisinde olduklarını vurgu yapan Türkmen, “Cemaatimiz, üyelerimiz, çocuğundan yaşlısına, kadınından gencine bizlerden her alanda yeni hizmetler bekliyor. Cami hizmetlerini geliştirmek ve cami dışına da hizmetlerimizi götürmemiz gerekiyor. 2020 yılında hizmet ağımıza imam eğitimi ile bir yenilik yaparak başlatmıştık ve güzel de devam ediyor. Katılımcılar tarafından da güzel bir müfredatının olduğu ifade ediliyor. Çok başarılı bir şekilde yürüyor. Manevi rehberlik konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hastane, hapishane, huzurevleri ve ailelere yönelik değişik alanlarda manevi rehberlik konusunda çalışmalarımızı 2021 yılı içerisinde başlatmış olacağız” diye konuştu.

Hayri ve sosyal faaliyetler devam edecek

DİTİB’in hayri ve sosyal faaliyetler kapsamında yaptıkları çalışmaları aktaran Türkmen şöyle konuştu: “DİTİB olarak pek çok hayri ve sosyal faaliyetler yürütüyoruz. Taşra teşkilatlarımızın destekleriyle Elazığ, Giresun, Beyrut ve İzmir yardım kampanyaları düzenledik. Kurbanlarla dünyanın en ücra köşesindeki kardeşlerimize ulaşıyoruz ve onların dualarını alıyoruz. Bu konuda her bir teşkilat başkanımıza teşekkür ediyorum. Aynı gayreti ve heyecanı biz her sene taşıyacağız, her sene bu hizmeti yürüteceğiz. Doktora ve lisans eğitimi gören gençlerimize, üniversitelerde okuyan öğrencilerimize burs veriyoruz.”

Pandemi sürecinde irşad hizmetleri dijital ortama taşındı

Pandemi sürecinde irşad hizmetlerini dijital ortama taşıdıklarına söyleyen Türkmen şöyle konuştu: “Kindermoschee eğitimi için yeni bir eser meydana getirdik. Pandemi sürecinde Almanya genelinde camilerimizde verilen Kindermoschee eğitiminde online olarak 450 eğitici yetiştirdik. Almanca ve Türkçe olarak öğreticinin kullanabileceği özel olarak eğitim müfredatı ve materyali hazırladık. Bunların hepsinde sizlerin emeğiniz var, desteğiniz var. DİTİB artık Almanya’ya mahsus dini bir teşkilat olmaktan öte, ürettiğimiz her eser diğer ülke dillerine çevrilerek ders müfratlarında kullanılıyor. Sizin yaptığınız hayırlarla üretilen hizmetler sadece Almanya’da değil diğer ülkelerdeki kardeşlerimiz de faydalanıyor. Gençlere ve kadınlara yönelik eserler de üretmeye başlayacağız. Kadınlarımıza yönelik pilot olarak Köln Merkez’de Suffa eğitim programı başlattık. Eğitim hizmetlerimize bundan sonra daha da ağırlık vereceğiz. ‘Camiye Gidiyorum’ kitabımızı konu konu, ders ders işleyerek online olarak sosyal medya hesaplarımızda yayımladık. Ailelerin çocuklarıyla birlikte oturup bilgisayar başında izleyeceği bir ortam oluşturduk. Her hafta farklı konunun işlendiği online ortamdaki ders konularımızı takip etmeleri için verilen linkleri bütün ailelere, üyelerimize ulaştırmalıyız. Yeni bir hizmet olarak “DİTİB Antwortet” adı altında her hafta fetva videoları yayınlayacağız. Bir yıldan bu yana Cuma hutbesini ve Cuma namazını canlı olarak sosyal medya hesaplarımızdan yayımlıyoruz. Bu yıl da Ramazan ayında çok güzel etkinlikler planlıyoruz. Bizler sizlerden bu etkinliklerimizi muhakkak suretle takip etmenizi istiyoruz.”

Teşkilat başkanlarına teşekkür eden Türkmen sözlerini şöyle tamamladı: “İnsan hayatında pek çok göreve, makama gelebilir ama bu gönüllü hizmetlerin, fahri hizmetlerin, Allah rızası için yürütülen hizmetlerininsana verdiği mutluluğu başka hiçbirşey vermez. Çünkü yaptığımız işi Allah rızası için yapıyoruz. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah her birinizden razı olsun.”

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Köln’de Mevlid Kandili coşkusu

Posted by - 26. September 2023 0
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi “Mevlid Kandili” dolayısıyla Köln DİTİB Merkez Camii’nde Mevlid-i Nebi özel programı…