DİTİB etkinliğinde çocuklar doyasıya eğlendi

292 0

MoscheeForum tarafından Köln kentinde yaşayan mülteci çocuklara yönelik “Oyun ve Boyama Günü” kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde halka açık düzenlenen etkinlikte, mülteci çocukların gözünden “Ukrayna Savaşı” resim sergisinin açılışı yapıldı. Gün boyu süren program kapsamında oyun ve boyama gibi bir dizi etkinlik gerçekleşti.

Etkinlik sonunda açıklama yapan MoscheeForum direktörü Murat Şahinarslan, Köln Anakent Belediyesi Uyum ve Çeşitlilik Ofisi’nin desteği ile çocuklar arasında kaynaşmayı sağlamak ve farklı ülkelerden gelen çocukların yaşadıkları toplumda yeni arkadaşlar edinmelerine imkan oluşturmak amacıyla etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Blau-Gelbes Kreuz derneğinin organizesinde mülteci çocukların kaleminden Ukrayna’daki dramı resimlerle anlatan sergi açtıklarını belirten Şahinarslan, çocukların gözünden savaşın acı yüzü ve hüznünün yansıdığı resim sergisinde ziyaretçilerin etkilendiğini ifade etti.

Köln’de yaşayan mülteci çocuklar ile cami kurslarına devam eden çocukların bir araya gelerek doyasıya eğlendiklerini söyleyen Şahinarslan, etkinliğe 6-12 yaş arası yüze yakın çocuğun katıldığını, hem eğlendiklerini hem de güzel vakit geçirdiklerini dile getirdi.

Takım oyunlarının oynandığı, resim ve boyamanın yapıldığı etkinlik sonunda MoscheeForum, tarafından çocuklara hediyeler verildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Okumayı öğrenmeden okulu bitirdi

Posted by - 21. Dezember 2016 0
Nora 23 yaşında. Okuma yazma öğrenimine daha yeni başladı. Nora okulu bitirmesine rağmen okuma yazmayı bilmiyor ve ‚aradan sıyrılarak‘ bugüne…

DİTİB’de ülkelerarası kadın çalıştayı

Posted by - 15. November 2022 0
Eylül ayında kuruluşu gerçekleştirilen Danimarka Türk Diyanet Vakfı Kadın Birliği, Almanya DİTİB Federal Kadın Birliği öncülüğünde, kadın çalışmalarında yöntemler, projeler…

Kelsterbach DİTİB camisinden yardım eli

Posted by - 21. Dezember 2023 0
Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Kelsterbach beldesinde faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fevzi Çakmak Camii, Ankara, Adana,…